משפחת עוז. צילום: באדיבות המשפחה, מתוך פייסבוק

בני משפחת עוז הגיעו בשבוע שעבר לירושלים כדי לחגוג לאב המשפחה את יום הולדתו. הם הספיקו לבלות בעיר, אך שריפה שפרצה בבניין המלונית בו לנו גדעה את הטיול באופן בלתי צפוי.

כעת יושבים בני המשפחה המורחבת לצד מיטותיהם בבתי החולים השונים ומנסים שלא להתפרק. חיים חזיזה, אחיו של האב, מציין: "אין לי ספק שמדובר במעשה על רקע לאומני. אנחנו ממוטטים".

רונן ואילנית עוז מנווה גן הגיעו בסוף השבוע שעבר לבלות בירושלים את חגיגות יום ההולדת ה-45 של רונן, ביחד עם שני ילדיהם, מיה (12) וינאי (9). במהלך הלילה שבין חמישי לשישי עובד לשעבר במלונית בה לנו בני המשפחה, שככל הנראה היה מסוכסך עם הבעלים, זרק בקבוק תבערה על המלונית והצית אותה.

חדרם של בני המשפחה אשר היה ממוקם בקומה הראשונה, ספג את רוב האש והעשן מהשריפה. רונן לא איבד עשתונות והחל לפנות את בני משפחתו מהמקום ובכך הציל את חייהם. מאז ארבעתם מאושפזים בבתי החולים שערי צדק ותל השומר. מהמלון פונו סך הכל 16 בני אדם ובהם גם בני המשפחה. "היה להם נס ענק – ההורים הלכו לשתות קפה וחזרו בערך חצי שעה או שעה לפני האירוע. כשזה קרה, רונן היה הראשון שהרגיש את העשן ופתח את דלת החדר", משחזר חזיזה "הוא ראה מולו את האש והבין שהוא חייב לפעול במהירות והחל לחלץ את כל בני המשפחה בזה אחר זה. כשבכל פעם הוא עבר בתוך מנהרת האש וספג את רוב האש והעשן".

מה מצבם של בני המשפחה?

"הבנו מבית החולים שנעשים מאמצים לנקות את הגרון של רונן, שהוא חרוך כולו וגופו מכוסה כוויות. כרגע המצב שלו קריטי וכל שנותר לנו הוא רק לקוות ולהתפלל לשלומו. אילנית בטיפול נמרץ עדיין ורק הילדים שהתעוררו בינתיים, בוכים ושואלים המון שאלות ומבקשים לדעת 'איפה אבא הגיבור שלנו?'".

בינתיים בני המשפחה המורחבת כועסים על הרשויות ועל הממשלה, לטענתם עד כה אף גורם ממשלתי לא הגיע לבקרם או התקשר להתעניין בשלום המשפחה. "במקום לברר לשלום המשפחה, הם עסוקים בוויכוחים האם מדובר בפיגוע או לא" מאשים חזיזה "אנחנו מאוד כועסים על ההתנהלות הזו. אני מאמין שהמקרה היה על רקע לאומני ומעריך שאותו בן עוולה קיבל הכוונה לומר שמדובר בסכסוך על רקע כלכלי. אין לי ספק שאם המקום היה בבעלות של ערבי, זה בכלל לא היה קורה. בנוסף, הבנתי שלאותו מלון כלל לא היה רשיון עסק או רשיון כיבוי אש. לא ברור לי איך מצב כזה בכלל מתרחש".

מה עובר עליכם מאז המקרה?

"אני חזרתי הבוקר מחו"ל ישירות משדה התעופה לבית החולים. המשפחה ממוטטת, אנחנו בקושי מתפקדים. שני הצדדים מפוצלים בין כל המוקדים ובמשמרות של 24 שעות – שערי צדק עם אילנית והילדים, תל השומר עם רונן ובמקביל גם שומרים על ההורים הקשישים שלנו שעדיין לא יודעים את כל הפרטים. אנחנו חוששים לספר להם שזה לא יפגע בבריאותם וכל פעם חושפים פרט נוסף".

רב-רשף ניסים לוי, מפקד משמרת בכבאות והצלה ירושלים, סיפר: "הוזנקנו לשריפה בבניין ברחוב הנביאים בכוח של חמישה צוותים ומנוף גבהים, בעקבות דיווח על להבות אדירות הבוקעות מבניין ברחוב. לוחמי האש חדרו אל תוך הבניין הבוער, תוך כדי שהם נכנסים פיזית אל תוך הלהבות, חילצו לכודים רבים, ובהמשך השתלטו על הלהבות, מנעו פגיעה קשה בכל דיירי הבניין ובכך נמנע אסון כבד במקום".

מבית חולים שערי צדק עדכנו השבוע על שיפור במצבם של האם ושני ילדיה. "האם והילדים בהכרה ומתקשרים. עדיין ביחידות לטיפול נמרץ. האב הועבר ליחידת הכוויות בתל השומר".

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: "אב המשפחה מהשריפה בירושלים הועבר ליחידת הכוויות הארצית בשיבא. הוא מורדם ומונשם ומצבו מוגדר קשה".

מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית פרופ יוסי חייק אמר כי: "אב המשפחה הועבר אלינו כאשר הוא סובל מ65% כוויות מכלל שטח גופו המערבת את מלוא עובי העור סובל משאיפת עשן. כוויה היא פציעה מורכבת מאוד עם זמן החלמה ארוך. אנו נמשיך להעניק לו את הטיפול האינטנסיבי מציל החיים לו הוא נדרש ונעשה ככל שביכולתנו להציל את חייו".