איציק קולנגי ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

הנצחה לאחר שש שנים: בשבוע שעבר התקבלה בוועדת השמות של עיריית פתח תקוה החלטה להנציח את נרצחי הפיגוע בבורגס ולהקים גינה ציבורית לזכרם של תושבי העיר, איציק קולנגי ואמיר מנשה ז"ל.

חבר מועצת העיר, רמי גרינברג, שהיה מיוזמי ההחלטה בוועדת השמות, מציין: "מחובתנו להנציח את המקרה הקשה הזה, שנקשר לעירנו בנסיבות טראגיות".

"איציק ואמיר נולדו, גדלו, התחנכו ובנו את בתיהם בפתח תקוה", מספר דודו, אחיו של איציק. "לרגל יום הולדתו ה-28 של איציק החליטו הוא ורעייתו גילת לצאת לנפוש בבורגס שבבולגריה. הם נסעו לשם יחד עם זוג חברים.

"ביום רביעי כ"ח בתמוז תשע"ב (18.07.2012) טסו שני הזוגות לנופש בבולגריה. אחרי הצהריים, לאחר הנחיתה בבורגס, בעת שהתיירים מישראל עברו לאוטובוס שהמתין להם, התפוצץ מולם מחבל שנשא מטען חבלה רב עוצמה. בפיגוע נפצעו רבים מהתיירים ונרצחו שישה אנשים - חמישה ישראלים ונהג האוטובוס, ביניהם גם איציק ואמיר, אשר עסקו בהנחת מזוודות בתא המטען של האוטובוס. גילת, רעייתו של איציק, נפצעה קשה בפיגוע והועברה לישראל להמשך טיפול".

אמיר מנשה ז"ל. צילום: ארכיון ynet

במותם, הותירו אחריהם איציק ואמיר אלמנות צעירות ותינוקות בני כמה חודשים. משפחותיהם, אשר מתמודדות עם הכאב העצום מדי יום ביומו, מאמינות שהקמת אתר הנצחה עירוני על שמם יכבד את זכרם ומורשתם בצורה המכובדת ביותר.

"איציק שלנו היה בעל לב של זהב", אמרו עליו בני המשפחה. "תמיד עם חיוך ענק על פניו. אהב לשמוח ולהעניק לאחרים מכל הלב, זכה לאהוב ולהיות נאהב. איציק אהב את החיים ואהבו אותו כולם. לנצח נזכור ונאהב".

חבר מועצת העיר והמועמד לראשות העירייה, רמי גרינברג, ציין השבוע כי: "לאחר שנים של עוגמת הנפש שנגרמה למשפחות, לקחתי על עצמי את האחריות לביצוע וקיום ההנצחה -  גינה ציבורית לזכר הנרצחים תקום בעיר.

"איציק קולנגי קרוי על שמו של יצחק קולנגי, דודו (אח של אביו) בן העיר פתח תקוה, אשר נפל גם הוא, במלחמת ההתשה, כך שמשפחת קולנגי היא משפחה שכולה פעמיים. מעבר לזה, מחובתנו להנציח את המקרה הקשה הזה, שנקשר לעירנו בנסיבות טראגיות".

לאחר שהוחלט על ההנצחה, ינסו כעת בעירייה לאתר מקומות הולמים לכך. ייתכן שתהיה זו גינה קיימת או גינה חדשה שתקום.

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "ועדת השמות התכנסה לישיבה מספר 6 ביום 23/7/18 והחליטה על מספר הנצחות ברחבי העיר ובין השאר, המליצה להקים גן לזכרם של נרצחי פעולות איבה ובתוכם הנצחת זכרם של תושבי העיר יצחק קולנגי ואמיר מנשה הי״ד, שנרצחו בפעולת איבה שהתרחשה בשדה התעופה בבורגס בולגרה ב-18.7.2012. אגף גנים ונוף ימליץ לעירייה על גן שיותאם להנצחה".