סניף ארומה אם המושבות. צילום: מתוך אתר ארומה

סניף בית הקפה ארומה במרכז המסחרי של אם המושבות, מהמצליחים ביותר בעיר, ייסגר בשבתות ויהפוך להיות כשר. כך הודיעה הנהלת הסניף באופן מפתיע אמש (ראשון) בדף הפייסבוק שלה. "נשמח לשרת אתכם כרגיל בשאר ימות השבוע", נכתב בהמשך.

מדובר בסניף שנמצא בסמוך לגנים ירוקים, אשר מגיעים אליו הורים וילדים רבים בשבתות ובימי שישי בערב.

בעקבות ההודעה, שהופצה ברשתות החברתיות, פרצה סערה גדולה בקרב התושבים החילונים הרבים שפקדו את המקום מזה שנים.

חלק מהלקוחות הקבועים של הסניף טענו כי מדובר בכניעה לכפייה דתית ואף אמרו כי לא יגיעו אל המקום יותר. לעומת זאת, אחרים דווקא בירכו על המהלך ואמרו כי שבת צריכה להיות יום מנוחה.

להלן תגובה לדוגמה מצד לקוח חילוני: "מצער שבחרתם להיכנע ללחץ הדתי ע״ח הציבור שבקרבו אתם יושבים. תושבי השכונה ימנעו מכם גם באמצע השבוע. אני מקווה שהרבנים ועושי דברם ימלאו את מקומם".

להלן תגובה נגדית לדוגמה: "חזקו ואימצו! לקראת שבת לכו ונלכה כי היא מקור הברכה!".

ההודעה שעוררה את הסערה. צילום: מתוך הפייסבוק של ארומה אם המושבות

כדי להבין באמת מה הסיבה לסגירת הסניף בשבת שוחחנו עם קובי אייזן (42), זכיין סניף ארומה אם המושבות מזה 12 שנים.

אז למה אתם הופכים להיות כשרים?

"די, אחרי 12 שנה אין לי כוח לעבוד בימי שבת. לסדר. תן לי להיות עם המשפחה והילדים בשבת, די. 12 שנה אני פה".

יש הרבה ביקורות ברשתות החברתיות.

"אני דיברתי עם לקוחות קבועים ואני מכיר את העסק שלי יותר טוב מאחרים. השכונה הזאת היא חלק ממני למרות שאני מרמת השרון. אני בניתי את הסניף הזה בשתי ידיים אבל אין מצב שאני ממשיך ככה בשבתות".

זה לא קשור לדת?

"אני חילוני לגמרי ואני לא שומר שבת. אין פה עניין דתי. ממש ממש לא. אני גם אף פעם לא פתחתי בשישי בערב. אין פה לחץ של גורמים דתיים בעיר. זה לא קשור ללחץ של רבנות. את עניין הכשרות אני עדיין צריך לסדר. פשוט רוצה יום מנוחה בשבוע נקודה".

לא תפסיד לקוחות?

"יש תנועה בשבת אבל כסף זה לא הכול. בן אדם צריך יום חופש. אני מתאר לעצמי שגם אתה 7 ימים בשבוע בעסק כזה תובעני בתחום המזון צריך מנוחה".

התלבטת?

"זה מאוד קשה. זאת החלטה שקיבלתי ואני מתלבט כבר הרבה זמן. שמעתי שיש שאומרים 'הוא לא חייב להיות ביום שבת בסניף' אבל אנמי אבל אנשים לא יודעים – עצמאי זה עצמאי ובמיוחד בתחום המזון, אם אתה לא נמצא בעסק זה לא עובד אותו דבר ואני הייתי פה כל שבת. גם אם לא משמרות שלמות אז זה טלפונים ועניינים. אני קיבלתי החלטה שאני רוצה את החופש שלי".

מתי זה יכנס לתוקף?

"אני סוגר בשבת החל מהשבת הקרובה. כשרות תהיה בהמשך".