צילום המחשה: shutterstock

זוג קשיש, המתגורר בביתו במרכז העיר כ-40 שנה, סובל בשנים האחרונות מנוכחות שכנה בקומה מעליו, מבקשת מקלט מאריתראה, שפתחה בדירתה גן וצהרון לרווחת עשרות ילדי הפליטים.

הסכסוך בין השניים הוביל את השכנה לבקש מבית משפט השלום בעיר להוציא לה צו הגנה מפני השניים בטענה להתנכלות מצידם. בהמלצת בית המשפט התחייבו הצדדים שלא לפנות, לדבר, לקלל, לאיים, לצלם או כל פעולה אחרת, העלולה להעכיר את היחסים ביניהם עוד יותר.

בני הזוג, בשנות ה־70 לחייהם, שהם חולי סרטן ומתפרנסים מקצבת ביטוח לאומי, פנו לעו"ד אלון וולקוביצקי בטענה כי שכנתם מבקשת להוציא נגדם את הצו על לא עוול בכפם.

"מאז פתיחת הגן מעל ראשם חייהם, כמו גם ביטחונם, הפכו להפקר", מסביר עו"ד וולקוביצקי. "במשך כל שעות היום הם סובלים מרעש, קללות, איומים, יריקות וריחות של שתן וצואה בחדר המדרגות. הקשישה סיפרה לי כי כשהיא יוצאת מביתה, השכנה קוראת לעברה בשלל פנינים כמו: 'מתי כבר תמותי', 'את זקנה', 'לכי לעזה ו'את לא צריכה לגור פה'. 

"בתצהיר שהגישה לבית המשפט טענה השכנה כי הקשיש מטריד את מנוחתה בשיעול בלתי פוסק במשך שעות היום, וכי בכך קיים 'איום ממשי לחייה'. הצגתי לבית המשפט אישור רפואי של האיש, שבו מפורט כי עבר כריתה של כמעט מחצית מגרונו בעקבות מחלתו. הלוואי שצו בית משפט היה עוזר במקרה הזה. היינו יכולים להכריז על טיפול חדשני למחלת הסרטן... לצערי ולצערו של הקשיש, הוא זה הנאלץ להתמודד עם השיעול שגרמה לו המחלה הנוראה".

בדיון בבית המשפט ציינו השניים כי למרות טענות השכנה לאלימות והטרדה מצידם, ההפך הוא הנכון. "אשתי עזרה לה כשהיא ילדה, ואפילו הביאה לה אוכל", טען הקשיש. "השכנה ביקשה ואשתי הסכימה שיהיו בגן עשרה ילדים, אבל אז המספר הוכפל".

הקשישה הוסיפה: "היא טענה שהכיתי אותה וזה לא נכון, לא היה ולא נברא. המשטרה באה אליי הביתה מספר פעמים ודיברה איתי. אני לא בגיל שבו אני יכולה לסבול שכל רגע דופק לי שוטר בבית".

כאמור, בהמלצת בית המשפט התחייבו הצדדים להימנע ממגע האחד עם השנייה. עוד נקבע כי במידה ויעלה הצורך, הם יתקשרו באמצעות עורכי הדין.

בעירייה מבהירים כי "באגף פיקוח על הבנייה נפתח תיק נגד בעלי הדירה על שימוש חורג בה וכתב אישום יוגש נגדו בימים הקרובים לבית המשפט".