ההורים עם יסמין ז"ל. צילום: באדיבות דורינה וינטה

מנהלת הגן "מאשה והדב" ברחוב הפורצים בפתח תקוה, אשר בו מצאה את מותה הפעוטה יסמין וינטה ז"ל, פתחה משפחתון חדש בעיר. כך חשף השבוע הכתב יובל אגסי בתכנית "זה מגיע לכם" עם גילי תמיר בכאן רשת ב'.

יצויין כי על פי המצב החוקי כיום, אין כל מניעה בפני המנהלת לפתוח את המשפחתון החדש ולכן היא לא עוברת על החוק. עם זאת, הוריה של יסמין הופתעו.

דורינה וולדימיר, הוריה של יסמין, שוהים בימים אלה במולדובה. דורינה מספרת שנדהמה לשמוע על כך: "כאשר שמעתי על כך שהגננת מהגן של יסמין פתחה משפחתון, ממש כעסתי", היא אמרה. "התינוקת שלי מתה והיא ממשיכה לעבוד כאילו כלום לא קרה".

"ומה עם ההורים? אלוהים, אני לא יודעת מה הם חושבים", הוסיפה דורינה. "אני מקווה שיהיה שינוי במדינה ואולי במדינות נוספות גם. אני רוצה שישנו את החוק במדינה.

"דבר ראשון שיכניסו מצלמות לכל הגנים, דבר נוסף שחופשת הלידה תהיה לפחות עד גיל שנה, ככה שילד שנכנס לגן יוכל כבר לדבר קצת ודבר אחרון, אם מישהו רוצה לעבוד בטיפול בילדים, הוא יהיה חייב לעבור מבחן פסיכיאטרי ולקבל שיעורים, שילמדו אותו איך להתנהג עם ילדים. ילדים זה הכל".

יסמין וינטה ז"ל. צילום: באדיבות דורינה וינטה

בעיריית פתח תקוה, אשר עובדת בימים אלה על הקמת יחידה עירונית לפיקוח על הגנים הפרטיים, מסבירים: "כרגע אין לנו שום סמכות לטפל בגנים פרטיים. גן פרטי זה כמו בית פרטי. כל אדם יכול לפתוח משפחתון פרטי עד עשרה ילדים והחוק לא מחייב אותו בהוצאת רישיון עסק, אין שום פיקוח.

גם האפשרות של תיקון לחוק עזר עירוני, הוא דבר המצריך אישור של משרד הפנים וזה תהליך ארוך. כרגע, הסמכות היחידה היא של משרד הרווחה. הוא יכול להחליט שהוא נכנס לבדוק את הגן ולהאציל סמכות לעיריית פתח תקוה להמשך טיפול. אבל בכל מקרה זה חייב להתחיל שם".

פרשת מותה של הפעוטה יסמין וינטה ז"ל מסעירה את המדינה כבר יותר מחודש. הסייעת נאשמת בהריגה, אולם חשוב לציין כי נגד מנהלת הגן לא הוגש כתב אישום ולכן מבחינה חוקית היא רשאית לחזור לעבודתה.

ממנהלת הגן טרם התקבלה תגובה וכשתגיע נפרסם אותה.