ראש העירייה מנסה להרגיע את השטח: מאה ימי החסד של ראש העירייה, איציק ברוורמן, תמו. יש שיגידו כי הוא אפילו לא "זכה" להם, כשבראש סדר היום הציבורי עומדים הפשע והאלימות הגואים בעיר, תחומים המעסיקים אותו לא מעט בימים אלה.

הצטרפו לפייסבוק של "ידיעות פתח תקוה"

ברוורמן התריע לפני חודשיים על בעיית הפשיעה בעיר

"העירייה עושה את הכל למגר את התופעה", הוא אומר. "אני לוחץ על השר לביטחון פנים לתגבור כוח אדם, והמפכ"ל הבטיח לי שזה יקרה. היכולות של העירייה להתמודד עם פשיעה ברמה הזאת כמעט ולא קיימת".מבלי להמעיט בחשיבות הנושא, הרי שעל שולחנו של ברוורמן מונחים לא מעט נושאים הדורשים טיפול מיידי, לרבות חוסר במבני חינוך, מצבה הכלכלי הרעוע של העירייה, תוכנית ההתייעלות והרשימה עוד ארוכה.

"חיכתה לי עירייה, שבמשך חודשים ארוכים לא נוהלה על ידי יד מכוונת", הוא טוען ופורט את הבעיות איתן הוא מתמודד. עם זאת, יש לזכור כי הוא אינו זר בפוליטיקה המקומית, ובמשך קרוב לחמש שנים כיהן כסגנו של ראש העירייה לשעבר, איציק אוחיון.

"חבר מועצה, לרבות סגן ראש עירייה, למעט בתחום שלו, וגם זה לא תמיד, לא יודע מה קורה באמת", הוא מנסה להסביר. "גם היום השותפים שלי להנהלת העיר לא יודעים מה קורה באמת. מי שתוהה היכן הייתי, אלו אנשים שלא מבינים איך המערכת פועלת".

כעת, ממקום מושבו בלשכתו הרחבה, הוא מספר מה דורש טיפול מיידי בעיר, כיצד הוא מתכוון לשנות את מיתוגה ("לא נהיה תל אביב אף פעם"), עונה על טענות בדבר מינויים פוליטיים ("כולם מונו בשל כישוריהם") ודואג לא לפתח ציפיות באשר להקלה במיסים ("הארנונה לא תרד").

"טוענים שאני קשוח"
בשבועות האחרונים לא יודעת העיר רגע דל, והרחובות הפכו לזירת קרב. מטענים התפוצצו, אנשים נהרגו, נבחרי ציבור אוימו ותושבים חפים מפשע נפגעו. את ראש העירייה הטרי יחסית הנושא מעסיק יותר מכל. "נעשו לא מעט פניות ונערכו פגישות בנושא עם הגורמים הבכירים ביותר", הוא אומר. "בפגישותיי עם המפכ״ל ועם מפקד המחוז נמסר לי שהמשטרה החלה להעביר שוטרים, כוחות מיוחדים ואמצעים נוספים, כדי להילחם בפשיעה ולהגביר את תחושת ביטחון התושבים".

פניותיו הרבות של ברוורמן לאותם גורמים, לרבות לשר לביטחון פנים, החלו זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד. אלא שעד עתה לא התבצעו שינויים משמעותיים, מלבד העברת מפקד ומפקדת המחוז לתחנת המשטרה בעיר.

ברוורמן, בכל זאת, אופטימי. "אין ספק כי דרישותיי ותביעותיי, גם בפומבי וגם בשיחות אישיות, הביאו לשינוי בגישת המערכת", הוא מציין. "אני משוכנע שיש בכך כדי לתת מענה הולם למתרחש. בכל מקרה, אמשיך לפעול עם יד על הדופק ולא ארפה עד שהשקט ישרור ברחובות".

אולי לא נעשו עד כה מאמצים רציניים כי לא הקמת מהומה והיית רגוע מדי?
"כשנבחרתי, אמרו שהגיע ראש עירייה אפור, בלי מרפקים, שלא מסוגל להזיז דברים או לקבל החלטות. היום כבר לא מדברים ככה, טוענים שאני קשוח. אני בהחלט דופק על שולחנות כשצריך, ועובדה שבעקבות דרישותיי החד משמעיות, המערכת נענתה ומתגברת את הכוחות בעיר. גם המעבר של מפקד המחוז ומפקדת המחוז לתחנת פתח־תקוה הוא עדות ללחץ שאני מפעיל".

פנית לסיוע לניצב מנשה ארביב. האם הוא האדם הנכון, בהתחשב שמעורבותו בפרשת הרב פינטו טרם הובהרה סופית?
"החלטתי לפנות למספר אנשי משטרה בכירים בדימוס, שלהם יש ידע וניסיון. אני שמח שהבכירים וביניהם מנשה ארביב נעתרו לסייע בהתנדבות. במפגשים איתם אני למד לא מעט, וכבר התחלתי במימוש המלצותיהם".

אתה חושש שהמצב הביטחוני בעיר יוביל להגירה ממנה?
"לא. אין לי ספק שהתושבים מבינים כי מדובר במצב זמני, וכל הנוגעים בדבר פועלים כדי להשיב את הביטחון. חוץ מזה, אני חושב שצריך לקחת דברים בפרופורציה. פתח־תקוה לא שונה במקרי האלימות מהרבה ערים אחרות בארץ. אני לא מקל ראש במצב, אבל עדיין לא מסוכן להסתובב פה ברחובות".

התחדשות ונהלים
ברוורמן הוא איש עסוק. יומו בלשכה מתחיל בשמונה בבוקר ומסתיים בחצות. "אני לא מתכוון להמשיך כך", הוא מרגיע. "כרגע אני רוצה לייצב את המערכת. התכנון הוא שהמנכ"ל יטפל בדברים הטכניים ובניהול. אני צריך להיות כמו יו"ר דירקטוריון, להתוות מדיניות ולפקח שדברים מתנהלים כשורה. אני לא צריך לנהל את העירייה".

איזו עירייה גילית עם כניסתך לתפקיד?
"התמונה הכוללת שקיבלתי הפתיעה אותי לטוב ולרע. גם כשהתמודדתי, ידעתי בתוך תוכי שמה שרואים משם לא רואים מכאן. גיליתי שצדקתי, רק שלא הבנתי עד כמה. במשך חודשים ארוכים ויותר הרבה דברים התנהלו בעירייה מעצמם, וכתוצאה מכך הם התנהלו לא כשורה. מצאתי הרבה תוכניות גדולות שלא טופלו וקופה ריקה. עם כל זה צריך לספק לתושבים צרכים בסיסיים. בנוסף, חיכתה לי עירייה שבה חלק מהעובדים התרג