הקרב על הבית: ראש עיריית פתח תקוה, אורי אהד, הזמין את תושבי העיר לחנוכת בית סווטיצקי, ביום שני הקרוב, אלא שתורמת המבנה מוחה נגד ייעודו המתוכנן של המקום: "המוזיאון לתולדות פתח־תקוה – בית נשים ומשפחה". תורמת "בית סווטיצקי" פנתה השבוע לאהד כדי שיפעל לא לשנות את ייעוד הבית, שהיה אמור לשמש כמוזיאון לנשות פתח־תקוה.

הצטרפו לפייסבוק של "ידיעות פתח תקוה"
הפתעה ציפתה גם להורי ילדי גן בעיר

מדובר בבית שבו התגוררה רבקה סווטיצקי (גולומבק), אשר נתרם לפני מספר שנים לעירייה על ידי בתה, צביה חסון, במטרה להקים בו "בית שיח נשים", המתאר את פועלן ותרומתן של נשות העיר להקמת פתח־תקוה. "תרומתי הייתה לטובת מטרה זו, ומטרה זו בלבד, מתוך אמונה שיש צורך לשמר את זכר מקימות העיר ולהנציח את פועלן הרב", כתבה חסון לאהד.בשנת 2006 הכריז ראש העירייה דאז, איציק אוחיון, על הקמת בית שיח נשים וההחלטה אושרה על ידי מועצת העיר. גם שני תב"רים (תקציבים בלתי רגילים) לשימור ולעיצוב אושרו על ידי מועצת העיר ועל ידי משרד הפנים והועברו לחל"ד לצורך הקמת מוזיאון הנשים.

המוזיאון היה אמור להיפתח לפני כשנה וחצי, אך בעקבות ליקויי בטיחות חמורים שהתגלו בבניין, לא ניתן היה לפתוח את המקום והוא עבר שימור.לאחרונה, הוחלט בעירייה לשנות את ייעוד המבנה ולהופכו ל"בית נשים ומשפחה".

"לתדהמתי, גיליתי לאחרונה כי חל שינוי בשם הבית ובציביונו", כתבה חסון לאהד. "זאת מבלי לשאול אותי, מבלי להתייעץ עמי ומבלי לקבל את הסכמתי לשינוי. הדבר גרם לי עוגמת נפש רבה, מאחר וראש העירייה לשעבר התחייב בפנינו כי במקום יוקם בית שיח נשים. איני מבינה כיצד ניתן להפוך החלטה כזו ולרמוס ברגל גסה החלטה שניתנה על ידי קודמך. כיצד אתה מרשה לעצמך לבצע מהלך שכזה, מבלי לדבר עם בעלי הבית ומבלי לקחת בחשבון את כל העבודה המסורה של המתנדבות, שהשקיעו לילות כימים במשך שנים לטובת הנצחת נשות העיר בכלל, ואמי בפרט".

האחראית על הקמת בית שיח נשים הייתה איילת כהן. לדבריה, לפני כחודשיים פנתה אליה מנהלת היחידה לשימור אתרים בעירייה, מוניקה כהן, והודיעה לה כי הבית הועבר לחזקתה. "נתנו לי להבין שאנחנו את שלנו עשינו והבית לא ייקרא בית שיח נשים ולא יעסוק בתרומת הנשים", סיפרה. "ביקשנו שהבית יישאר בית שיח נשים ויקוימו החוזים, אך פשוט התעלמו מבקשתנו".

תגובת מוניקה כהן, הממונה על שימור אתרים בעירייה: "איילת כהן הפעילה צוות מתנדבות שעסק באיסוף חומרים, שימור ועיצוב המוזיאון, ללא שיתוף פעולה עם המחלקות המקצועיות בעירייה. הבית לא תוחזק כראוי והחל להתפורר. ראש העירייה העביר את הטיפול בבית לידי. ייעוד הבית לא שונה. הבית הוא מקום להנצחת נשות פתח־תקוה. השם יישאר בית שיח נשים ומנציח את האישה הפתח־תקוואית לדורותיה".