שביל הכניסה לביגודית. צילום: אייל עצמון

כבר שנים רבות שהביגודית ברחוב שפירא 32 בפתח תקוה משמשת מרכז לתרומת בגדים, כאשר המקום מופעל על ידי מתנדבות ויצו וכל ההכנסות ממכירת הפריטים מועברות לטובת המשך פעילות הארגון ולמען נשים מוכות. 

במשך השנים היו תושבים רבים מגיעים למקום וזורקים את הבגדים בשקיות מעבר לדלת ובחלון הייעודי לכך. מתנדבות הארגון דאגו למיין את הביגוד ולמכור אותו במחיר של מספר שקלים בודד לפריט.

בחודשים האחרונים מדווחים תושבים על תופעה מדאיגה של מאות בגדים זרוקים בחצר הבניין, בעיקר בסופי שבוע. הבגדים מוצאים מהמקום הייעודי בו הם נמסרים ונזרקים לכל עבר על ידי אנשים שונים. 

"פעם הייתי מגיעה לשם בגאווה",  אומרת תושבת העיר שתורמת במקום כבר שנים. "זה נהיה נוראי, אי אפשר להתקרב לשם. מעבר להזנחה ולבגדים שזרוקים בכל עבר זה פשוט מפחיד“.

מה כל כך מפחיד אותך?

"יש שם אנשים שעומדים בכניסה ופשוט לוקחים ממך את הבגדים. פעם הייתי שמה אותם במקום הייעודי. היום אנשים, חלקם נזקקים, חלקם מאכערים שעושים קופה על הבגדים הטובים שאנשים מוסרים, עומדים בפתח הבניין ולוקחים מהידיים את הבגדים. זה לא נעים, זה אמור להיות אנונימי. מסכנים התושבים שגרים באזור“.

בגדים זרוקים מכל עבר. צילום: אייל עצמון

לא מדובר רק בחנות בגדים לטובת אנשים שידם אינה משגת, למרות שהם מהווים את אחד מקהלי היעד הגדולים של החנות. גם אנשים שאוהבים בגדי יד שניה או כאלה שפועלים ממניעים אקולוגיים ואידיאולוגיים מגיעים לחנות. אבל יש כאלה שמספרים על שיטה של איסוף בגדים שנתרמו ומכירתם במקומות אחרים. "שאלתי פעם מישהי שם מה היא עושה עם כל הבגדים האלה" אמרה תושבת אחרת. “היא אמרה לי שהם מוכרים את זה בבזאר בזול. חבל שיש מי שעושה קופה על נדיבות של אנשים אחרים“.

למה לדעתך זה קורה?
”לדעתי, המתנדבות לא עומדות בקצב קבלת התרומות. גם בעבר כמות הבגדים הייתה עוברת את הגובה של הדלת או פתח האשנב שבו היו שמים בגדים. אם לא רוצים שיתרמו - אז שיגידו, אבל אם תורמים לפחות שיהיה מסודר“.

מויצו נמסר בתגובה:שת הביגודית של ויצו מונה מעל 50 חנויות ברחבי הארץ. הרשת פועלת עשרות שנים על מנת להנגיש ביגוד יד שניה לקהל הרחב במחירים שווים לכל נפש ולאפשר לאוכלוסיות נזקקות לקבל ביגוד ללא עלות. מרבית הביגודיות מופעלות על ידי מתנדבות העושות כמיטב יכולתן להפעיל פרויקט חשוב זה, וההכנסות מוקדשות לנשים ונערות בסיכון.

"בכניסה לביגודית בפתח תקוה ישנו מיכל לקבלת התרומות. יחד עם זאת, תורמים רבים בוחרים להשאיר את שקי התרומות בקרבת הסניף ולא במיכל המיועד, דבר שיוצר מפגע וגורם לעוברי אורח לא רצויים לנבור בשקים, לפזר את תכולתם, להשאיר את המקום מלוכלך ולא ראוי, ויוצר עבודה רבה למתנדבות".

מעיריית פתח תקוה טרם התקבלה תגובה.