אולפנת דרכי נעם. צילום: גיל לרנר

"נראה לי מאוד תמוה שבתי ספר חרדים-לאומיים, שמקפידים יותר על לימודי קודש, דורגו במקומות הראשונים במפת החינוך בפתח תקוה", כך אומר השבוע בכיר לשעבר במינהל החינוך העירוני, לאור פרסום תוצאות מפת החינוך לשנת 2017.

אתר "מדלן" חקר את תוצאות מבחני המיצ"ב ובחינות הבגרות ברחבי הארץ ודירג בכל יישוב את בתי הספר על סמך הקריטריונים הבאים: ציונים בבחינות המיצ"ב (במקצועות מתמטיקה, מדעים, אנגלית ועברית), הישגי התלמידים במבחני הבגרות (במקצועות מתמטיקה, אנגלית, הבעה עברית, תנ"ך, ספרות, אזרחות והיסטוריה) ושאלון הבודק את תחושת המוגנות, שחיקת המורים והחוויות בבית הספר.

למרבה ההפתעה, או שלא, את הצמרת בעיר מאיישים ארבעה בתי ספר חרדים-לאומיים הנמצאים תחת פיקוח חרדי: אולפנת דרכי נעם ותלמוד תורה דעת מבינים, שזכו לקבל את הציון העגול והמושלם 100, ישיבת דרכי נעם עם הציון 97, ואולפנת למרחב עם הציון 96. במקום החמישי והרחק מאחור ממוקם בית הספר השש־שנתי אחד העם עם הציון 86.

"זה ממש לא הגיוני שהכל מושלם בארבעת בתי הספר הללו", אומר גורם במינהל החינוך. "מה, אף אחד לא טועה שם בשום מבחן, כל התלמידים מוגנים, שמחים ומאושרים ואף מורה לא חווה שחיקה? הכל כאן יותר מדי מושלם. מנסיוני, כשהכל כל כך מושלם - המצב רחוק מלהיות כזה במציאות".

נתוני מפת החינוך בפתח תקוה

מנהלת תיכון מוסיפה: "אני לא מפנה אצבע מאשימה כלפי אף מוסד חינוכי, אבל יש פה משהו יוצא דופן. אני יודעת שאנחנו משקיעים המון וההישגים שלנו מצוינים ובכל זאת - לא הגענו ולא נגיע לציון העגול 100. הרי תמיד יהיו כאלה שיטעו, שלא טוב להם ושנחשפו לצערנו לאלימות. מניסיוני גם אין דבר כזה שאף מורה לא שחוק". 

גורם נוסף המעורב בנושא הסביר כי אמנם מדובר במוסדות חינוך שנוהגים למיין תלמידים, אולם למרות זאת משהו פה לא מסתדר. "ידוע שאלה בתי ספר אליטיסטים המקבלים רק תלמידים מצטיינים, אבל מפה ועד ציונים כל כך מדהימים בכל הפרמטרים ובלי יוצא מן הכלל - נראה לי לא אמיתי".

יש לך הסבר לציונים האלה?

"אני מאוד זהיר בדבריי ולא רוצה לומר משהו שלא ניתן להוכיח. אבל אין ספק שמשהו בזה לא הגיוני. לא רק שהציונים מושלמים וחוויית התלמידים והמורים בבתי הספר הללו נהדרת, מדובר במגמה שנמשכת לאורך כמה שנים. איך יכול להיות מצב שבו אף מורה לא נשחק במהלך השנים ואף תלמיד לא חווה אלימות או השפלה מצד חבר לכיתה או מורה במוסד החינוכי? זה לא קיים בשום מקום בארץ, ולכן צריך להיות מציאותיים“.

ואולי מדובר באמת בבתי ספר מצוינים?

"אולי, אבל קשה לי להאמין שהם מושלמים בכל הפרמטרים שנמדדו".

גורם בחינוך החרדי-לאומי הודף את הטענות ואומר כי הרמה הלימודית במוסדות אלה גבוהה מאוד, ולכן הוא לא מתפלא על הציונים. "מדובר במקומות שאליהם מגיעים התלמידים הטובים ביותר, ללא בעיות משמעת ועם המון מוטיבציה", הוא מסביר. "יש סיבה שהם מובילים את מפת החינוך העירונית כבר כמה שנים".

והנתונים הללו לא נראים לך תמוהים?

"לא. כשהכל מושלם - לא צריך לחפש מה לא טוב. התלמידים מצטיינים, המורים מרוצים והכל בסדר. שמענו כבר אמירות כאלה, בעיקר מכיוון בתי ספר חילונים. לדעתי הכל נובע מקנאה".

מקנאה?

"אני לא רואה שום דרך אחרת להסביר את כל הניסיונות להטיל בנו דופי פעם אחר פעם, למרות ההשגים הגדולים שלנו ולמרות שאנחנו מהווים מקור גאווה לעיר".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: ”אנחנו לא אחראים על פרסומים כאלו ואחרים שבאתר מדלן".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "אנו גאים בהישגיהם ובהחלט לא מדובר בתוצאה חריגה. מדובר בבתי ספר של הציונות הדתית שלימודי הליבה מצויים בראש מעיניהם, זאת בנוסף ללימודי הקודש - והם אכן מצטיינים. כמעט מדי שנה הם מגיעים למקומות הגבוהים ביותר הן במישור העירוני והן בארצי. בשנה שעברה פורסמה רשימת התיכוניים הטובים בארץ ואולפנת דרכי נעם היתה במקום הראשון. ולכן, כל מי שמפקפק מומלץ שיבדוק את עצמו קודם".