באדיבות: עיריית פתח תקוה

על רקע המצב הביטחוני והמתיחות בצפון, ליותר ממחצית מתלמידי בתי הספר בפתח תקוה אין מיגון מינימלי לשעת חירום. מדובר בנתונים שידועים לעירייה כבר לא מעט זמן ואף עלו לדיון בוועדת מל”ח (משק לשעת חירום) העירונית לפני כשלוש שנים. לא מדובר רק במחסור במקלטים או בממ”דים, אלא גם במחסור בחדרי מדרגות ומרחבים מוגנים אחרים שניתן להסתתר בשעת חירום.

כך למשל, בבית ספר אורנים שנמצא בשכונת שעריה בעיר קיים מקלט אחד בלבד, אשר משמש בימים כתיקונם כחדר המורים. בשעת חירום, מסבירים גורמים בהנהגת ההורים, צפוי לשמש המקלט את תלמידי כיתות א‘-ב' בלבד. תלמידי כיתות ה‘-ו' יתפנו לספריית בית הספר הנמצאת במרחב מוגן ואילו תלמידי כיתות ג‘-ד' יפונו לחדרי מדרגות או חללים אחרים שאינם מוגנים.

”למיטב הבנתי, בעת איום טילים לילדנו לא יהיה מרחב מוגן שיכול לאכלס יותר מ-500 תלמידים וצוות מורים“, אמר מיקי שטרק, הורה לילדים בבית הספר. ”פיקוד העורף טוען שבזמן איום טילים ההורים לא שולחים את התלמידים למוסדות החינוך וכי הסיכוי למתקפת פתע קטן. אותי אישית זה לא מרגיע. מדיניות ה‘יהיה בסדר‘ - לא על חשבון בטיחות ילדינו“.

אורנים אינו בית הספר היחיד בו קיים מחסור במרחבים מוגנים. בבתי הספר הוותיקים והישנים בעיר כמעט לא קיימים מקלטים, וגם אלה שקיימים מיושנים מאוד או משמשים לצרכים אחרים. גם המצב בגנים בעיר בכי רע ובעשרות גנים, בעיקר כאלה שנבנו לפני שנים רבות, אין ממ”ד או מקלט ובחלקם הגדול גם אין מרחב מוגן לשעת חירום.

“המצב במוסדות החינוך בעיר ידוע לכולם”, אמר גורם באגף הביטחון. “לצערי, נקודת ההנחה היא שבשעת חירום חלק ניכר מההורים לא ישלחו את ילדיהם למוסדות החינוך ולכן לא תהיה בעיה. זאת הנחה שלא ניתן לסמוך עליה כי במציאות שלנו - התקפת טילים או רעידת אדמה הם רק עניין של זמן ולא ניתן לדעת איפה ומתי זה יתפוס אותנו”.

גורם בוועד ההורים העירוני הוסיף כי אף אחד מבתי הספר בעיר אינו יכול להכיל את כלל התלמידים שבו במרחבים המוגנים הקיימים בו. “במקרה של לחימה, סביר להניח שלא יתקיימו לימודים בחלק ניכר ממוסדות החינוך בעיר”, הסביר. “אי אפשר לדחוס את כל תלמידי בתי הספר בחדרי מדרגות ובתי הספר לא באמת ערוכים להתמודדות עם איום כזה”.

מדוברות העירייה נמסר: "בתי הספר בעיר נבנו על פי הנחיות שהשתנו במהלך השנים, ואכן במצב הקיים, בחלק מבתי הספר אין מיגון תקני לכל התלמידים.

"על פי הנחיות פיקוד העורף הנחיות ההתגוננות הן לפי 'הכי מוגן שיש' ולכן לכל בית ספר יש תוכנית מפורטת איך מתמגנת כול כיתה באירוע פתע והם מתורגלים בכך לאורך השנה. ישנה תוכנית מפורטת למענה לאורך אירוע חירום על פי הנחיות שיינתנו: לימוד במשמרות, לימוד מרחוק ועד, הכל בהתאם להנחיות המיגון העדכניות שיופצו מדי יום".