לירז שמש (מימין). צילום: באדיבות שמש. חרדים (משמאל). צילום המחשה: חיים צח

ביום שלישי שעבר (1.5) יצאה לירז שמש (22) מביתה בשכונת כפר גנים לריצה בשכונה כפי שהיא עושה מדי שבוע. המסלול: בין כפר הגנים הישנה לחדשה. "יצאתי מהבית חדורת מוטיבציה עם ביגוד ספורטיבי להתאמן", היא מספרת. "אני כל הזמן רצה שם ויש הרבה בתי כנסת ושכנים דתיים וזה אף פעם לא קרה לי".

בעודה מתכוננת לריצה בפינת הרחובות בן גוריון ודגל ראובן, רחובות ראשיים בשכונה, הלך לידה אדם חרדי לבוש חליפה שחורה וכובע שחור, שכנראה המראה של לירז בעת הריצה צרם לו. "הוא היה נראה בגילי, אולי 23-24. הוא קרא לעברי 'איכס' וכבר בא לירוק עליי. אני לא הבנתי מה קורה שם והמשכתי להתקדם וכשהבנתי אז חזרתי חזרה ואמרתי לו שהוא 'איכס' בעצמו ושהוא יכול ללכת במקום אחר אם הוא רוצה".

איך הוא הגיב?

"הוא סינן לעברי כמה מילים והמשיך להסתכל בעין רעה אבל אני המשכתי בריצה. הוא הלך אחרי עוד קצת עד שהתרחקתי. כל זה בגלל שהייתי עם גופיה".

פחדת?

"זה הבית שלי, למה שאני אפחד? אבל זה לא נעים שיש לי בשכונה חרדי שמרשה לעצמם לדבר ככה לבחורה ברחוב. אני לא מתלבשת קצר יותר מדי ועוד מעט קיץ. אין סיבה שעוד מעט בנות שכן מסתובבות ככה יפחדו ללכת עם גופיות ומכנסונים ויתחילו לקרות להם דברים כאלה. צריכים להרגיש בטחון כשהולכים בשכונה".

פנית למשטרה?

"אני לא מייחסת לזה חשיבות עד כדי כך, אבל לא האמנתי שזה קורה בפתח תקוה ובשכונה שלי, כפר גנים, שזאת אחת השכונות הכי טובות בעיר. אמנם יש הרבה דתיים בשכונה אבל אין סיבה שזה יקרה. אנחנו לא בבני ברק ולא במאה שערים וגם אם בא לי ללכת ככה אז אני יכולה בלי פחד".

יש משהו שאת רוצה למסור למי שקורא את מה שקרה לך?

"לדתיים – שיבינו שהבגד לא מעיד על הבן אדם. לבנות שהולכות בשכונה - שימשיכו לעשות ספורט ולא להירתע".

בפוסט שפרסמה לאחר המקרה בפייסבוק הוסיפה וכתבה שמש: "יש לי משפחה דתית ואני עצמי מגיעה מבית מסורתי. יש לי רק משפט אחד לומר לקיצוניים האלו ולאותם אלו שמתיימרים להיות צדיקים - דרך ארץ קדמה לתורה".