בי"ס עין גנים. צילום: גיל לרנר

ילדה בכיתה ג' הושארה לבדה מחוץ לבית הספר ”עין גנים“ בעיר לאחר שנהג ההסעות סירב להעלותה להסעה בטענה ש“אין מקום“. המקרה אירע ביום רביעי שעבר, כאשר הילדה, הלומדת בכיתת המחוננים בבית הספר, סיימה את לימודיה וביקשה לחזור לביתה.

”במקום לשלוח אוטובוס או מיניבוס הגיעה הסעה קטנה“, סיפר אביה של התלמידה. ”הבת שלי הגיעה אחרונה להסעה, אבל היא הגיעה בזמן. הנהג ראה אותה ולמרות זאת הוא נסע מהמקום והשאיר את הבת שלי על המדרכה בשיא החום וללא השגחה“.

אם לילדה שהייתה על ההסעה מספרת כי הילדה הציעה שתצטופף יחד עם חבריה, אך הנהג סירב לכך. ”במהלך הנסיעה הנהג יצר קשר עם חברת ההסעות, סיפר להם על המקרה ושאל את הסדרן מה לעשות“, סיפרה. ”הסדרן שמע על כך ואמר לו ’סע לשלום‘ בלי לעדכן את בית הספר או גורם אחר על כך שהילדה נשארה ללא הסעה“.

כיתת המחוננים בבית הספר היא כיתה על-אזורית אליה מגיעים ילדים מכל רחבי העיר, החל מכיתה ג‘. לאור העובדה שמדובר בכיתה אליה מגיעים ילדים ממרחק, העירייה מספקת הסעות, אותם מממנים גם הורי התלמידים.

לדברי הורים לילדים בכיתה, בתחילת שנת הלימודים ליוותה אחת המורות את התלמידים למגרש החניה והשגיחה כי הכל מתנהל כשורה, אך כחודש וחצי לאחר מכן, הם קיבלו הודעה מבית הספר לפיה תורניות מורים יתקיימו רק בתוך שטח בית הספר ולכן ליווי התלמידים מפסיק. 

”הבת שלי ניסתה לחזור לבית הספר, אך השער היה סגור ולכן היא חזרה למקום האיסוף, מגרש החניה הנמצא בחלקו האחורי של בית הספר“, המשיך אביה. ”היא נשארה בחוץ לבד בשרב הכבד, ללא מבוגר ונכנסה להיסטריה“. בסופו של דבר, התקשרה הילדה לאביה שהגיע לאסוף אותה ממקום עבודתו בראשון לציון, כך שהיא נשארה שם כמעט שעה. ”זה היה יכול להיגמר הרבה יותר גרוע“, ציין עוד אביה. ”אף אחד לא טרח לעדכן אותנו ומזל שהיה לה טלפון ושהסוללה שלה לא נגמרה במהלך היום“.

הורים נוספים ציינו כי יש בעיות לא מעטות עם חברת ההסעות, בעיקר בסיום יום הלימודים. ”הרבה פעמים הנהג מתחיל לנסוע לפני שכל הילדים התיישבו ובטח לפני שהספיקו להיחגר“, אמר אחד מהם. ”במקרים אחרים הוא אומר להם לעמוד לפני שהאוטובוס עוצר. יש מקרים שהנהג לא מוריד את הילדים בתחנה שלהם, ועושה סיבוב בחצי עיר כי הוא לא מכיר את המסלול“.  

הורה נוסף טען כי היו מספר מקרים נוספים בהם לא היה מקום על ההסעות ותלמידים נאלצו להתקשר להוריהם על מנת שיגיעו לבית הספר. ”הילדים מספרים שהרבה פעמים הנהגים אומרים להם לסתום את הפה ומדברים אליהם בשפה בוטה. העירייה ובית הספר מתנהלים לחלוטין מהאחריות והילדים שלנו סובלים“, סיכמה אחת האמהות.

מדוברות העירייה נמסר: מבירור מול חברת ההסעות עולה כי הרכב הנשלח על ידי החברה התאים לצפי מספר התלמידים המסיימים את הלימודים בשעה זו, וכי שני תלמידים מפיזור קודם הצטרפו להסעה הנוכחית מבלי ליידע את בית הספר ולכן לא נותר מקום.

”מזכירות בית הספר פתוחה מדי יום עד השעה 15.00. התלמידה לא עדכנה שלא נמצא עבורה מקום בהסעה ולכן מנהלת בית הספר לא ידעה על כך. בית הספר יחדד את הנהלים מול התלמידים וההורים על מנת שלא יישנה מקרה כזה בעתיד. יודגש כי חברת ההסעות עובדת שנים רבות עם הרשות וקיימת שביעות רצון מעבודתה“.