"לא נתקלתי בדבר כזה במשך למעלה משלושים שנים", כך סיפר השבוע ד"ר דב פוגל, מומחה לרפואת ילדים במחוז דן של הכללית, שטיפל בילד (8) מהאזור אשר עקיצת עכביש ברגלו גרמה לו לזקפה באיבר מינו למשך 40 שעות, כמו גם לכאבי תופת.

ההורים נדהמו: הפיפי של התינוק בצבע כחול
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

הכל החל כשהילד התלונן בפני הוריו על כאבים עזים באיבר מינו. ההורים, שהסירו את מכנסיו, גילו כי האיבר נוקשה וזקוף מסיבה לא ברורה. במקביל, סיפר להם הילד כי הוא נעקץ על ידי עכביש, מידע שגרם להם להבהילו לרופא המטפל.

"הילד סבל מכאבים חזקים, שמנעו ממנו שעות שינה", שיחזר ד"ר פוגל. "ההורים ידעו שהוא נעקץ על ידי עכביש ברגלו, אבל לא היו בטוחים לגמרי כי יש לכך קשר למצבו. הרי זקפה באיבר המין היא הסימפטום האחרון שאתה יכול להעלות על הדעת במקרה כזה".

איך בכל זאת מוסברת התופעה?
"קוראים לתופעה פריאפיזם. זה קורה כשאיבר המין מזדקף למשך שעות רבות. במקרה הזה הרעל שהשתחרר מהעכביש גרם לתגובה המאוד לא נעימה. ברגע שראיתי שזו הסיבה הפניתי אותו לבית החולים לצורך קבלת תרופות להרגעת המקום".

בספרות המקצועית מוגדרת תופעת הפריאפיזם כזקפה שנמשכת למעלה מארבע שעות ומלווה בכאבים עזים. התהליך שגורם לזקפה אינו קשור לריגוש מיני, למחשבות או לפעולות בתחום המין. לא מדובר בזקפה רגילה, שבה דם עורקי מגיע לאיבר באופן מוגבר, כאשר במקביל, נלחצים הוורידים ונסגרים, והדם נכלא בגופים ספוגיים בפין. אחרי הפליטה הוורידים נפתחים, ועורקי הדם שמובילים לאיבר המין נסגרים. בפריאפיזם, לעומת זאת, לא נפתחים הוורידים אחרי הפליטה, והעורקים ממשיכים להזרים דם לאיבר המין.

אין זה פלא כי דווקא בתקופה הזו נעקץ הילד על ידי עכביש מסוג "שישן חום" או "ארסן חום", שכן בעונה זו הם מתעוררים. מדובר בעכביש ארסי הנפוץ בישראל, ונשיכתו גורמת בדרך כלל לחולשה, כאבי שרירים, בחילות והקאות".

עם זאת, לדברי ד"ר פוגל לא צריך להיכנס לפאניקה: "התופעה נדירה ביותר. אני חושב שיש הרבה גברים שהיו רוצים להיות בתוך קן כזה של עכבישים רק בשביל שתהיה להם זקפה... אבל ברצינות, מדובר בבעיה כואבת מאוד, ואני שמח שהילד התאושש ומצבו טוב".