מורן מזוז. צילום: זאב מנצור

היא נכנסה לתודעה הציבורית כזמרת המוכשרת בעונה השביעית של "כוכב נולד". רבים אהבו אותה והצביעו עבורה. מורן מזוז (34) מפתח תקוה לא נתנה אף פעם לליקוי הראייה עימו היא מתמודד להפריע לה.

אלא שהקריירה נקטעה לפני כחמש שנים, אז עברה מורן מזוז (34) תאונת דרכים קשה בדרך יצחק רבין בפתח תקוה.

בגלל התאונה היא היתה בתהליך שיקום ארוך בבית לוינשטיין. באותם ימים החזרה למוזיקה היתה נראית רחוקה מאוד. מזוז מספרת כי בגלל הפציעות הקשות שנגרמו לה, היא לא היתה בטוחה שתצליח לחזור לאהבתה הגדולה. "עברתי תאונת דרכים קשה בפתח תקוה כאשר עברתי במעבר חציה ואופנוע פגע בי", היא מספרת. "סבלתי מפגיעות בראש ובגפיים אבל השתקמתי".

מזוז, שמתגוררת בשנים האחרונות בשכונת נווה עוז פתח תקוה, הצליחה לשפר את חייה לאחרונה עם טכנולוגיה חדשה של חברת "אורקם". מדובר על מצלמה זעירה עם יחידת מחשב שמורכבת על משקפיים ומעבדת מידע שנקלט מהסביבה ומקריא את תוכנו למשתמש. כך היא יכולה ללכת לבדה למקומות בחוץ כמו סופרמרקט ולהסתדר בקלות. "זה שינה לי את החיים", היא אומרת.

היא נולדה וגדלה בנתיבות. כבר בגיל שלושה חודשים גילו אצלה לקות ראייה שנובעת מפגיעה בעצב הראייה ומאז היא מתקשה לראות ולקרוא בצורה תקינה. "כל הזמן הייתי תלויה באנשים לספרים, מכתבים, מאמרים לאקדמיה. זה לא נעים להיעזר באופן קבוע".

בהמשך היא למדה במסגרת רגילות במהלך השנים. כנגד כל הסיכויים ובעזרת ההורים התומכים שלה הצליחה לסיים את הלימודים שלה בהצטיינות: "בית הספר לא ידע איך להתמודד עם המוגבלות שלי. זה היה מאוד קשה".

מורן מזוז. צילום: זאב מנצור

"זה היה מדהים"

מזוז גילתה את המוסיקה ומגיל 4 היא מנגנת על פסנתר ואורגן. היא למדה פיתוח קלה ושרה במקהלה ובאירועים. גם בתיכון למדה במגמת מוסיקה.  היא מוכרת לרבים מכם בתור הזמרת המוכשרת שהתמודדה בתחרות הכשרונות "כוכב נולד" בעונתה השביעית, שם הגיעה עד לשלב חצי הגמר בעודה לומדת לתואר שני. מאז היא לא מפסיקה לשיר ולנגן ולהופיע בכל הזדמנות שרק שיש לה: "אני אוהבת וחיה את הבמה".

היא עברה עם בן זוגה לפני 4 שנים לשכונת נווה עוז בעיר. המכשיר המתקדם שהצליח לשפר את הראייה שלה הוא חברת "אורקם", חברה ישראלית שהוקמה בשנת 2010 על ידי פרופסור אמנון שעשוע וזיו אבירם. המוצר למעשה רותם את הראייה המלאכותית על מנת לסייע לשיפור חייהם של אנשים.

איך הגעת לזה?

"מישהו שעובד בחברה פנה אליי ושאל אותי אם אני מכירה ואני מאוד סקפטית לכל ההמצאות האלה לעיוורים. יש קונבנציונלי ומה שממציאים במזן האחרון תמיד בא על חשבון משהו. אבל זה שינה לי את החיים ואני משתמשת בזה במהלך היום יום, בסופר בקניות וכו'".

ואיך הרגשת בפעם הראשונה?

"כשחיברו אותי מהחברה באו אליי ונתנו לי את המכשיר לנסות וזה היה מדהים. זה פשוט רכש את לבי ואת כולי. היום אנחנו בדור שהכל לכתוב ואינסטנט ואין זמן אז ניסיתי את זה ואני משתמשת איתו עד היום. זה שינה לי את החיים. אם פעם הייתי צריכה שיקריאו לי עיתון - היה לי חסך של שנים בקריאה של כותרות של עיתונים וכתבות. אני מצליחה לקרוא כתב גדול אבל לא טקסט ארוך של כתבה. אני יכולה לקרוא מכתבים שמגיעים בדואר".

זה מרגיש לך טבעי?

"אלה בסך הכול משקפיים לא גדולים במיוחד ומצלמה מאוד קטנה. הסוללה מחזיקה לארבע או חמש שעות עם כל טעינה של חצי שעה. אני יוצאת עם זה לרחוב וכמעט לא מרגישה שאני עם זה".

מה את עושה בימים אלה?

"אני עושה מוסיקה ומופיעה הרבה, עושה קמפיינים של נגישות. עובדת בארץ ובחו"ל. אני פעילה למען זכויות בעלי מוגבלויות בישראל, מופיעה באירועים, חתונות, גם עכשיו בחנוכה. עשיתי שינוי מאוד גדול במשקל. שקלתי בשיא 94 קילו ועכשיו אני 57 קילו. אני מתעניינת בהרבה מאוד תחומים ועכשיו גם עשיתי קורס של מדריכת כושר אישית במכון וינגייט. אני סוף סוף מצליחה להשתלב וללמוד בעזרת המכשיר החדש בלי לבקש טובות מאחרים".