תושבי אזור ראש העין מכירים בעל פה את התסריט הקבוע המתרחש בכל בוקר: לקראת השעה 04:30 יוצאת בת קול חזקה מאחד המסגדים בכפר קאסם בקריאות "אללה הוא אכבר". מדובר בקולו של המואזין המקומי, שקורא לתושבי הכפר להשכים לתפילת השחרית של המוסלמים.

רבני ראש העין: לא להעסיק ערבים ויהודיות יחד
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

תושבי ראש העין המתוסכלים, שהתלוננו על כך בעבר, קיבלו השבוע חיזוק מחברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי ("ישראל ביתנו") וחברי כנסת נוספים מהימין, כשאלה הציעו לחוקק חוק האוסר על המואזין לקרוא בקול בשעות הבוקר המוקדמות. עם זאת, על פי הצעת החוק, תינתן לשר הפנים הסמכות לקבוע באילו מקרים יתאפשר השימוש בכריזה בשעות אלה.

הצעת החוק התקבלה בהלם בכפר קאסם. לטענתם, הם לא העלו בדעתם כי חופש הפולחן והדת עלול להיפגע בגלל "גורמים קיצוניים", כלשונם. "לא יכול להיות שישתיקו אותנו", אומר אחד התושבים. "מדובר בנושא רגיש במיוחד. לא ייתכן שחברי כנסת יקבעו למגזר כיצד להתנהג ולהתפלל. אף אחד לא יסכים לתת לזה יד. אם בסופו של דבר ייצא המהלך אל הפועל, עלולות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת שאנשים יצטערו עליהן אחר כך".

איעד עמאר, האימאם של מסגד "השוהדה", שנחשב לאחד הבכירים בכפר, נשמע נסער: "מדובר בחוק קיצוני. בכלל, בשנים האחרונות הפכה המדינה לקיצונית, ואין ספק שהיא נמשכת אחר מפלגת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן. חבל, כי יש גם אנשים טובים שכן רוצים לחיות בשלום".

לדבריו, הוא דוגל בליברליות ובדו קיום בין העמים, אולם חוק האוסר על המואזין לקרוא בקול בתפילת השחרית עלול להרוס את המרקם העדין בין המגזר היהודי לערבי. "מדובר במצווה דתית גדולה עבורנו ואנחנו מקפידים לקיים אותה", הוא מסביר. "עלולות להיות מהומות ברחוב הערבי. אני לא רוצה לחשוב על זה, אבל זה מה שיקרה. אנחנו צפויים לעמוד בפני אינתיפאדה נוספת. צריך להבין שהדבר יגרום לתסיסה המונית ברחוב. לאור מה שקורה כעת עם האביב הערבי, אנשים ייצאו לרחובות כדי למחות".

עמאר מציין עוד כי במצב כזה, קיצוניים משני הצדדים יתפסו "טרמפ" על המצב, וינצלו את הגל כדי לצאת לרחוב ולנהוג באלימות. "צריך להשגיח בעשר עיניים כדי שהעניין הזה לא יתממש, אחרת באמת יהיו כאן בעיות", הוא מזהיר. "תהיה כאן אינתיפאדה. אנשים לא יתנו לזה לקרות. גם אם החוק יעבור, לא יצליחו לאכוף אותו. אף אחד לא ייתן להתקרב למסגדים כדי להשגיח על המואזין ולפקח עליו. יעצרו אותם עוד בדרך, גם במחיר של קורבנות. כפר קאסם היא מקום רגיש, במיוחד לאחר הטבח שאירע פה".

בראש העין, כצפוי, מגיבים בסיפוק נוכח ההצעה שמובילה ח"כ מיכאלי, והתקווה היא כי החוק ישים קץ לסבלם המתמשך. "חשוב להבהיר כי אין לנו שום דבר נגד ערבים", אמר שלום דראב, המתגורר בעיר. "הבעיה שהרמקולים שלהם מכוונים לבתים שלנו, ולא לבתים של תושבי הכפר. זה מרעיש מאוד. אבותיהם של תושבי הכפר נמנעו בעבר מלהיכנס לראש העין עם סוס ועגלה בשבת כדי לא לחללה. אין שום סיבה שהכבוד שניתן בעבר לא יהיה גם היום".

הרב חנניה צפר, שהיה עד לא מזמן ראש המועצה הדתית בעיר וכיום משמש כפעיל ציבור, טוען כי החוק היה צריך להיחקק כבר בעבר. "במשך שנים רבות פניתי לראשי המועצות בכפר קאסם וביקשתי מהם להנמיך את מערכות הכריזה במסגדים", הוא מוסיף. "לצערי, זה כבר מעבר לסתם השמעת המואזין. המטרה שלהם היא לכפות עלינו את הרעש ולהראות לנו מי הוא בעל הבית".

צפר מעלה פתרון יצירתי למצב בו יימשך הרעש: "נציב רמקולים מול הכפרים שלהם ובשעות הלילה. נשמיע בקולי קולות מוזיקה עברית, כזו שהם לא אוהבים, שיגידו איך זה נשמע להם, ואם זה נעים להם".