תושבים ביישובים בשומרון החליטו לאחרונה להחרים את מד"א, תוך שהם מסרבים לתרום דם בניידות השייכות לארגון. במקביל, הפסיקו חלק מהמתנדבים באזור להגיב לקריאות שאינן דחופות, והם לא מגיעים למשמרות בתחנת ירקון.

איך הגיעו עובדות מד"א ירקון לטול כרם?
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

הכל החל לפני כשלושה חודשים, כשהנהלת מד"א פנתה לראשי המועצות ביהודה ושומרון והודיעה להם כי הם נדרשים להעביר את עשרות האמבולנסים המוצבים בהתנחלויות לסימון מחדש. המתנחלים טוענים כי בהמשך התברר כי במסגרת הסימון יוסר סמל הארגון המוכר (מגן דוד).

הסיבה לכך, לדבריהם, היתה ניהול משא ומתן בין גורמי הרפואה בארץ ובעולם בנוגע להתנהלות ביהודה ושומרון, שאינם מוכרים כשטחי המדינה על פי החוק בין לאומי. המתנחלים טענו כי הסימון מחדש הוא תוצאה של התקפלות הארגון בפני הצלב האדום הבינלאומי. לדבריהם, קיבלה מד"א הוראה במסגרת ההסכם שלא לפעול בגלוי מעבר לקו הירוק.

כאמור, בשל הצעד שננקט החלו חלק ממתנדבי מד"א ביהודה ושומרון להחרים את פעילות הארגון ואף מעבר לכך. כך, למשל, מקיים מד"א מדי שנה ימי התרמת דם בהתנחלויות, שהניבו בשנים האחרונות כמויות משמעותיות של מנות. כעת החליטו מספר יישובים שלא לשתף פעולה עם המיזם.

אחד מאותם יישובים הוא תפוח, שממוקם מזרחית לאריאל. גורם מקצועי במד"א סיפר כי לפני מספר שבועות פנו מתאמי ימי ההתרמה למזכירות היישוב, אולם נענעו בשלילה. במקביל, הם פנו באותו עניין גם ליישוב פדואל וזכו לתשובה דומה, לפיה הם אינם רצויים במקום.

"כל שנה מד"א עושה אצלנו התרמות דם", סיפר אחד מתושבי פדואל. "אלא שכנראה שבעיניהם אנחנו שווים פחות. אין שום סיבה שניתן להם את הדם שלנו. מתגורר כאן ציבור אידיאליסטי שבהחלט מבין את חשיבות הנושא, ולכן אנחנו מנסים לארגן תרומות דם ישירות לבתי החולים. עם זאת, אין לנו כוונה לסייע לארגון שמחרים אותנו. לאחרונה אף הגיעו מתנחלים באופן מאורגן לבנק הדם בבית החולים בילינסון כדי להימנע מכל מגע עם מד"א.

ממד"א נמסר בתגובה: "אנחנו פועלים כרגיל וללא כל שינוי בכל שטחי יהודה ושומרון, עם סמל הארגון כפי שהיה עד כה. הפרשנות הפוליטית שמנסים להדביק לארגון אינה במקומה ומקוממת. מד"א מעולם לא ויתר על סימלו והוא גאה בו. השינוי התפעולי של סימול אמבולנסים המוחכרים למפעלים ויישובים אינו קשר לאיו"ש אלא לתפעול המבצעי. מד"א החליטה לשנות את הכיתוב על האמבולנסים היישוביים בכל רחבי הארץ, כך שיהיה ברור לאיזה יישוב הוא שייך".

עוד הוסיפו בארגון: "לצערנו, יש גורמים המנסים לעוות את המציאות ולתת פרשנויות התואמות את השקפת עולמם. במד"א דוחים את הטענות ומציינים כי המציאות מוכיחה כי אמבולנסי הארגון, על סמלם, ממשיכים לפעול כרגיל ביהודה ושומרון וכך גם יימשך בעתיד".