ילדה בת 5, שלומדת בגן זוויתן, הממוקם בשכונת אם המושבות החדשה בפתח תקוה, נעקצה בכל חלקי גופה עלי יד פשפשים. לטענת ההורים, מקור הפשפשים הוא בארגז החול, אולם למרות פניותיהם לגננת ולעירייה בוצע בו ריסוס בלבד.

הילד לא הצליח לפקוח את עיניו בגלל תולעים
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

זיהום החול מצטרף לשורת "מכות", שספגו ילדים הלומדים בגנים בשכונה. כך, למשל, התגלתה קרינה חורגת במתחם גני הילדים ברחוב שרגא רפאלי, וכן נחשי צפע, עקרבים ומזיקים נוספים. "זיהום בחול אינו נראה לעין, וכשאנו מבחינים בתוצאות ילדינו כבר סובלים מכך", כתב אבי הילדה להורי הילדים בגן. "החול בגני הילדים לא מוחלף ולא מטופל בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד החינוך והוראות משרד הבריאות".

לדבריו, פניות למוקד העירוני ולאחראית על גני הילדים בעירייה, מיכל אונגר, נפלו על אזניים ערלות ולא זכו להתייחסות כלשהי. "פניתי לגננת שהבטיחה לפעול בנושא מול העירייה, ואכן היא הודיעה לי שיבוצע ריסוס", הוסיף. "מדוע מבוצע ריסוס ולא מחליפים את החול?".

האב ציין עוד כי מיום הקמת הגן, לפני כחמש שנים, לא בוצע שום טיפול מונע בחול והוא לא הוחלף כלל. "שום גורם מהעירייה לא מגיע לטיפול יזום של מניעת זיהומים בחול", סיכם. "החול בגן נמצא בכל החצר, וכיסוי הארגז אינו מונע זיהום טוטלי. ברור לי שבעלי חיים כגון חתולים, ציפורים ועוד נושאי מחלות ונגיפים עוברים בחצרות".

תגובת העירייה: "חלק מההורים חושבים כנראה שמזיקים ובעלי חיים, הנמצאים באזור ומקורם בטבע ובאוויר, נשלטים על ידי העירייה. גם מקרה זה טופל מיידית על ידי מנהלת הגן, שהזמינה מדביר מקצועי שריסס את החול. אין צורך להחליף את החול וזו לא המצאה שלנו, והיא נתמכת בחוזר של מנכ"ל משרד החינוך. נמשיך לפעול כמיטב יכולותינו, באמצעות אנשי מקצוע, על מנת למנוע תופעות כגון אלה".