מי ששומר מצוות בכלל או מקפיד על הלכות השבת בפרט מכיר את המצב בו הוא נעמד חסר אונים מול פלטה חשמלית שפסקה מלעבוד מסיבה כלשהי. להדליק או לא להדליק, זו השאלה באותם רגעים. מתברר כי באלעד הדילמה פשוטה בהרבה כיוון שבזמן השבת מסתובב בה תאהד מחמוד נגר בן ה־53, ערבי מוסלמי מהכפר יטמה הסמוך לצומת תפוח, שמשלים הכנסה כ"גוי של שבת".

עוד בנושא:

זעם ביפו: התלמידים הערבים לומדים על שבת
הצעה ברמת גן: לא לחילול שבת במבנים עירוניים
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

"גוי של שבת" הוא אדם שאיננו יהודי, ועליו לא חלים איסורי השבת. על פי ההלכה, אסור ליהודי לומר לגוי במפורש לחלל בשבילו את השבת, אלא רק לרמוז לו. נגר מכיר את הלכות השבת, טוב לפחות כמו כל תלמיד ישיבת הסדר. הסיבה לכך היא שמונה השנים בהן הוא מתפקד כ"גוי של שבת" בערים חרדיות כמו בני ברק ואלעד.

"לפני שמונה שנים עבדתי בחנות מכולת באחת השכונות בבני ברק", הוא נזכר. "יום אחד הגיע למכולת הרב יצחק זילברשטיין, שהתגורר בקרבת מקום, והציע לי להיות 'גוי של שבת' בבני ברק. הסכמתי לעשות זאת תמורת תשלום, והרב זילברשטיין החל ללמד אותי את הלכות השבת. אחרי כמה שיעורים שלטתי במה שצריך. הבנתי שאסור לאף אחד לומר לי מפורשות שהוא צריך את עזרתי, אלא רק לרמוז לי. לכן בכל פעם שמישהו קורא לי, אני מבין שיש אצלו בעיה".


לפני כשנתיים עזב נגר את עבודתו בבני ברק והחל לשמש כגוי של שבת באלעד, שם קיים ריכוז גדול של אוכלוסייה חרדית. "במהלך השבוע אני עובד בבניין, ובסופי השבוע יש לי משרד קטן שנמצא באלעד", הוא מוסיף. "רוב הזמן אני רוכב על אופניים, שעליו תלוי שלט 'גוי של שבת'. כל מי שנתקל בבעיה פונה אלי. כבר למדתי לאתר את הבעיות לבד. אני רק נכנס לבית ויודע מה הם צריכים".

לדבריו, אין לו שום בעיה לבצע את העבודה. "אני לא מרגיש מושפל או נעלב מהמחשבה שיהודים מנצלים אותי", הוא מציין. "לי מותר לעשות את זה וליהודים אסור. אני עוזר במה שאני יכול".

מי שאחראי על הגעתו של נגר לאלעד הוא הרב אופיר ברדה, תושב בני ברק בעברו, שעבר לעיר לפני כשלוש שנים. "כשהגעתי לאלעד לא הבנתי איך זה שאין מישהו מיוחד לצורך זה. לכן ביקשתי מנגר שיגיע אלינו, ואני דואג לו למשרד קטן ולזוג אופניים לטובת התפקיד. מדובר באדם טוב בעל הליכות שיודע היטב את הלכות השבת. יש מקרים בהם הוא מתבקש לעשות דברים, אבל הוא מעדכן את האנשים שזה אסור על פי ההלכה". לדבריו, מקבל נגר משכורת חודשית שנעה בין 1,600 ל־2,000 שקלים בה מתחלקים אנשי העיר.

נגר מודע היטב לחשיבת תפקידו ומתייחס אליו במלוא הרצינות. "הרבה פעמים הוזעקתי כדי להתקשר למד"א, במקרים של נשים שעמדו ללדת והיו צריכות להגיע לבית חולים. היו גם מקרים מעט מצחיקים שאנשים היו צריכים לאכול את סעודת השבת, אבל האוכל היה במקרר ומישהו שכח לכבות את האור לפני שהשבת נכנסה. במצב כזה הם לא יכלו להוציא את האוכל ולהתחיל את הסעודה. ככה נוצר מצב שמשפחה שלמה חיכתה לי כדי להתחיל לאכול".