עיריית פתח תקוה והחברה המבטחת אותה ישלמו לתלמידה לשעבר בתיכון ברנר בעיר סכום של 118 אלף שקלים בשל פציעתה במהלך בחינת הבגרות בספורט - כך קבעה לאחרונה שופטת בית משפט השלום ברמלה, שרון קיסר.

רקדה ומעדה ותקבל פיצוי
התלמידים הפריעו להצגה, המנויים דרשו פיצוי
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

מפסק הדין עולה כי בחודש פברואר 2003, במהלך בחינה אותה ביצעה התלמידה עם אחת מחברותיה, היא מעדה ונפלה על כתפה אשר יצאה במקומה. כדי לא לפגוע במהלך הבחינה החזירה התלמידה את הכתף למקום, אולם מיד הבינה כי משהו אינו כשורה.

בכתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד אריאל פרויליך, נטען כי הבחינה לא נערכה במקום ייעודי המותאם לביצוע תרגילי הקרקע. עוד נטען כי במקום לבצע את התרגיל על מזרון גדול, הוא התקיים על מספר מזרונים אשר הוצמדו אחד לשני.
בכתב התביעה נטען עוד כי לבחינה לא קדמו תרגילי חימום כלשהם, וכי לא היו במקום אמצעי עזרה ראשונה, אחות או גורם רפואי אחר אשר היה יכול להגיש לתלמידה סיוע מיד עם פציעתה.

המורה לחינוך גופני של התלמידה טענה במהלך המשפט כי ההכנות לבחינה החלו כארבעה חודשים לפני המועד, וכי הנבחנות הכינו את התרגיל תוך התייעצות עמה ולאחר אימונים רבים.

המורה ציינה עוד בבית המשפט כי לאחר נפילתה של התלמידה היא ביקשה לנוח מספר דקות, חזרה בהמשך על התרגיל בשלמותו ולא ניכר היה כי ספגה פגיעה כלשהי.

עם זאת, קבעה השופטת כי עדותה של החברה עמה נבחנה התלמידה "מחזקת את העובדה כי המזרונים זזו במידה משמעותית במועד בו נפגעה ידה, וכי לא נעשה חימום לפני ביצוע התרגיל". עוד קבעה השופטת כי המורה לחינוך גופני הפרה את חובות הזהירות המוטלות עליה בעת שאפשרה לתלמידה לבצע את התרגיל ללא חימום, ועל מזרונים שאינם מתאימים לביצוע התרגיל.

לאחר המקרה עברה התלמידה ניתוח בכתפה ונקבעה לה נכות לצמיתות בשיעור של 7.5%. לאור זאת קבעה השופטת כי התלמידה תקבל 30 אלף שקלים עבור הנזק שנגרם לה, 80 אלף שקלים בגין ירידה בכושר ההשתכרות, 3,000 שקלים לצורך עזרה, ו־5,000 שקלים בגין הוצאות המשפט. בנוסף, ישאו העירייה וחברת הביטוח גם בשכר טרחת עורך הדין של התלמידה בסך של כ־27 אלף שקלים.

מהעירייה נמסר: "נכבד כל החלטה של בית המשפט ונתייחס בכובד ראש לפסק הדין כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".