תלמידים מחטיבת הביניים באורנית טוענים כי אולצו להפסיק את השביתה, בה פתחו בשבוע שעבר במחאה על היעדר מזגנים פועלים, לאחר שנאמר להם כי אם לא יעשו זאת – יורידו להם ציון בהתנהגות ובמקצועות נוספים.

עוד סיפורים שמעלים את הטמפרטורה:

תקף את אשתו כי היה לו חם
התלמידים הביאו מאווררים מהבית
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

המחאה, שהחלה בפייסבוק, גרמה לכך שפחות משליש מתלמידי החטיבה הגיעו ללימודים ביום שלישי שעבר. הם הסבירו כי הם אינם מסוגלים יותר ללמוד בחום הכבד ללא מיזוג, וכי השביתה מצידם הגיעה כפיתרון אחרון.

לנוכח התלונות ניסתה המועצה לפתור את הבעיה, אולם ללא הועיל. גם פניות לראש המועצה, שלומי לנגר, שהביע סימפטיה למצבם, העלו חרס. עם זאת, הסתיימה השביתה מוקדם מהמתוכנן, והתלמידים שבו ללמוד בלי שהתקלה תוקנה.

"כשהגענו להפגנה, ניגש אלינו לנגר וביקש שנפסיק", סיפרה אחת התלמידות. "כשההפגנה המשיכה, הוא קרא לחלק מאיתנו ללשכה שלו ובמשך שלוש שעות דיבר איתנו".

במקביל, מספרים התלמידים, סירב מנהל החטיבה, גיל מעיין, לאפשר לתלמידים שהגיעו לבית הספר להצטרף לחבריהם המפגינים. "בשלב מסוים הוא הצטרף לפגישה בלשכת ראש המועצה ולחץ עלינו להפסיק", הוסיפה התלמידה.

תלמידה נוספת סיפרה כי היא וחבריה קיבלו הודעה חד משמעית, לפיה עליהם לסיים עם השביתה וההפגנות מול בניין המועצה. "אמרו לנו שאם לא נפסיק עם זה באופן מיידי – ידאגו להוריד לנו ציון בהתנהגות ובכל המקצועות שמהם ניעדר", הוסיפה. "לא רצינו להסתבך, אז הפסקנו".

אחד התלמידים ציין כי הוא דווקא היה מעוניין להמשיך בשביתה, אולם בשל החשש של חבריו לא יכול היה לעשות זאת. "מלמדים אותנו בשיעורי אזרחות על החשיבות של זכות השביתה וההפגנה בכל משטר דמוקרטי", הסביר. "לצערי, כשזה מגיע למבחן המציאות, המערכת נכשלת בענק. חבל שמאיימים על תלמידים שבסך הכל ביקשו למחות על מה שמגיע להם בזכות ולא בחסד".

תלמידים בחטיבה מספרים עוד כי נעשתה פנייה על ידי מספר גורמים להוריהם. "הופעלה עלינו ועל המשפחות מערכת לחצים, כאילו שמכרנו את סודות האטום של המדינה", אמר תלמיד נוסף. "אמרו לנו שההפגנה והשביתה פוגעות בתדמית של החטיבה ושל כל היישוב, ושאנחנו גורמים לנזק אשר יגרום להורדת ערך הנדל"ן במועצה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בית הספר פעל בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל בנושא, ואפשר לתלמידים להביע את מחאתם בין כתלי בית הספר בצורה הולמת. התקיים גם שיח להבהרת הנושא עם נציגות ההורים והתלמידים. לעניין זה, בית הספר מסר לתלמידים כי היעדרות זו תחשב כלא מוצדקת. עוד יצוין כי בית הספר מקדם שיח דמוקרטי, כשכל עניין וסוגיה נדונים בשיתוף פעולה מלא בין הנהלת בית הספר, צוות ההוראה והתלמידים".

שלומי לנגר סירב להתייחס לידיעה.