תלמיד, הלומד בבית ספר חילוני בראש העין, החל בתקופה האחרונה בתהליכי חזרה בתשובה, ולפני שבוע החליט להניח כיפה על ראשו. לטענתו, אחד ממוריו תהה אם הוא רציני בכוונותיו וביקש ממנו להסירה. במוסד החינוכי טוענים מנגד כי בסך הכל שאל אותו המורה אם הוא חבש את הכיפה מתוך אמונה אמיתית, ומבלי שהייתה כוונה לפגוע ברגשותיו.

עוד לבוש ודת בבית הספר:

המורות מודדות את אורך החצאית בסרגל
תלמידים טוענים: המנהלת הדתייה כופה עלינו לבוש צנוע
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

חזרה בתשובה בקרב בני הנוער חילוניים בראש העין אינה תופעה חדשה. מזה זמן רב מנהלים גורמים שונים, בעיקר בשעות אחר הצהריים, מפגשים במקלטים ברחבי העיר במסגרתם לומדים בני נוער חילוניים תורה. לדברי אחד המארגנים, מונעים שיעורים אלה מחלק מהנערים להסתובב ברחובות ולהידרדר לאלימות.

כמו רבים מבני גילו הצטרף התלמיד בשנה שעברה לאותם שיעורים והתקרב לדת. "נולדתי בבית דתי, אבל במשך הזמן התרחקתי ממנה", סיפר. "לאחרונה החלטתי להתחזק ואני מעוניין לחזור ולקיים מצוות".

לדבריו, במהלך השנה האחרונה הוא החל להתעמק בתהליך, והחל לחבוש כיפה שחורה לראשו. "שבוע אחרי תחילת שנת הלימודים החלטתי להגיע לבית הספר עם הכיפה", אמר. "בהתחלה זה גרם לגיחוך מצד תלמידים, ששאלו אותי: 'מה קרה? אתה מתחזק?' האמת שלא נעלבתי ולא נפגעתי".

עם זאת, לטענתו, מי שגרם לו למבוכה היה אחד ממוריו. "הוא נכנס לכיתה ואמר לי: 'תוריד את זה'", טען התלמיד. "באותם רגעים הייתי עם התיק עליי, וחשבתי שהוא מתכוון לכך. אלא שגם אחרי שהנחתי את התיק, הוא המשיך וביקש ממני. שאלתי אותו למה, והוא השיב ש'זה יכול לפגוע ברגשות התלמידים, ואולי גם ברגשות שלו'. הייתי בהלם, לא ציפיתי לזה".

למחרת, ולאחר שדבר המקרה נודע בבית הספר, החליטו חמישה תלמידים נוספים, הנמצאים אף הם בתהליכי תשובה, להגיע לבית הספר עם כיפות. בשלב זה מדברים התלמידים ביניהם על האפשרות לעזוב את המוסד החינוכי ולעבור ללמוד בישיבה.

מבית הספר נמסר בתגובה: "התלמיד נכנס לכיתה עם כיפה על הראש, והמורה פנה אליו מתוך רצון לכבד את חובשי הכיפות שבבית הספר, ושאל אותו אם הדבר רציני או בצחוק, כי במידה וזה בצחוק, זה עלול לפגוע בחובשי הכיפות בבית הספר. כל האירוע ארך פחות מדקה. חשוב להדגיש כי בית הספר מחנך לפלורליזם, ויש במקום חובשי כיפות נוספים".

תגובת העירייה: "המידע שגוי ומטעה לחלוטין. אף מורה לא העיר לתלמיד בעניין באופן לא ראוי, ולא היתה שום פגיעה ברגשותיו הדתיים ו/או האחרים".