יותר ממחצית מגני הילדים בפתח תקוה וכשליש מבתי הספר בעיר לא עברו ביקורת של מהנדס בטיחות - כך מעריך גורם בכיר במינהל החינוך העירוני. לדבריו, למרות בקשות חוזרות ונשנות של מספר נציגים מוועד ההורים העירוני ושל חברי ועדת החינוך העירונית, טרם נמסרו פרטים על היקף המוסדות בהם נכשלה ביקורת מהנדס הבטיחות או שבהם היא כלל לא התקיימה.

חוזרים ללימודים עם mynet
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

"ביקשנו מספר פעמים דו"ח מפורט לגבי מצב מוסדות החינוך וליקויי הבטיחות בהם", אמר אותו גורם. "עם זאת, בכל פעם קיבלנו תשובות מתחמקות ולא את הנתונים. אנחנו נמצאים בתחושה שמישהו מנסה להסתיר מאיתנו את הנתונים כי אחרת כבר מזמן היו מראים לנו אותם".

עוד הוסיף: "פיני דקטר, האחראי על בטיחות מבני ציבור בעירייה, אמר בעצמו שיש לא מעט מוסדות שכלל לא נערכה בהם ביקורת ושהוא אפילו לא יודע מה מצבם".

חבר מועצת ההורים העירונית, אייל טייבי, אמר כי יש לא מעט ליקויי בטיחות במוסדות חינוך ברחבי העיר שצריך לטפל בהם. "אני לא יודע אם מהנדס בטיחות בדק את כל המוסדות, ואני לא יודע אם בכלל נערכה בדיקה לעמידות נגד רעידות אדמה", ציין.

טייבי הוסיף גם: "אנחנו יודעים שבגני הילדים תמונת המצב העוגמה ביותר, ושלפחות 150 מהם לא עברו כלל ביקורת בטיחות במהלך חמשת השנים האחרונות. חלקם הגדול נמצא בבניינים ישנים שצריך לבדוק באופן שוטף. בנוסף, אף מבנה חינוך בעיר לא חוזק בפני רעידות אדמה, ואני לא רוצה לחשוב על התוצאה אם, חלילה, יקרה אסון".

בעירייה עצמה מסרבים למסור פרטים אודות מוסדות החינוך שלא קיבלו היתר בטיחות, ובכמה מוסדות מדובר. "הורים שולחים את ילדיהם לגן או לבית ספר מתוך ידיעה שיש מי שדואג לביטחונם ולבטיחותם, אבל בחלק גדול מהמקרים המצב ממש רחוק מכך", הוסיף טייבי. "זאת האחריות שלנו כהורים לוודא שכל המוסדות עומדים בתקני הבטיחות המחמירים ביותר".

בחודש מאי השנה פורסם בידיעות פתח־תקוה כי עשרות מוסדות חינוך בעיר פועלים ללא אישורי בטיחות, כשבחלקם קיימים ליקויי בטיחות חמורים. הסיבה לכך: מהנדס העיר, סרג'יו רטרסקו, מסרב לאפשר לחברה חיצונית, המאושרת על ידי משרד החינוך, לבדוק את המוסדות, וכל נטל הבדיקה נופל על מהנדס אחד.

בעיה נוספת, הנובעת מכך, היא שמשרד החינוך מסרב להעביר תקציבים למוסדות חינוך, שלא קיבלו את אישורי הבטיחות הנדרשים. לכן, חלק גדול ממוסדות החינוך בעיר לא קיבלו את התקציבים המיועדים להם, וספק אם יקבלו אותם לקראת שנת הלימודים הבאה.

תגובת העירייה: "מחלקת הבטיחות ומינהל החינוך בעירייה פועלים יחד להסדרת אישורי הבטיחות עד למועד פתיחת שנת הלימודים".