"כלל גדול הוא בדברי חכמים: 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו'. אני מקפיד על כך מאוד", כך אמר השבוע ראש ישיבת ההסדר של פתח תקוה, הרב יובל שרלו, שהתייחס לדרך בה בחר שדרן גלי צה"ל עדי טלמור ז"ל, לסיים את חייו.

עוד על הרב שרלו:
הרב שרלו פסיק לתמוך בהומואים הדתיים
הרב שרלו ממליץ להתנתק מאובמה
הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

טלמור, שלקה בסרטן סופני, בחר לפני כשבועיים לשים קץ לחייו בשוויץ באמצעות שתיית רעל, ולמעשה התאבד. "איני דן את עדי טלמור", הסביר הרב שרלו. "אני מאחל לכולנו שלא נגיע למקום שבו היה ערב מותו".

עם זאת, בהמשך דבריו מעביר הרב שרלו ביקורת על החברה וכלי התקשורת, שהפכו את הנושא ללגיטימי ומקובל. "לא את עדי טלמור אני בוחן", הסביר. "הלוואי ולא יגיע איש למקומו, ואין אנו יכולים לדעת את אשר עבר עליו. את עצמנו אני בוחן".

לדבריו, אותם אנשים שמימשו את הוראותיו, שותפים למעשה בהפעלת לחץ על חולים סופניים להתאבד. "הם שותפים בקביעה כי יש להאדיר את החיים, רק אם הם טובים ויפים, ומשעה שהכאב מחלחל בעצמנו, חובה עלינו לחפש את הדרך להיפטר מחיינו כדי שלא יכאב", הוסיף.

הרב שרלו ציין כי אותם גורמים "שותפים בדה־הומניזציה של האנשים הדועכים בתוכנו, ובתרבות הרואה את החיים כשליחות. למרות שמבחינה חיצונית נדמה להם כי הם עושים פעולה של כבוד לחברם - הם שותפים בהטלת כתם על הצדדים הקשים והכואבים של החיים, וכמעט מפעילים לחץ על מי שנמצא במצבים אלה ליטול את נפשו".

לסיכום אומר הרב שרלו: "איני יודע מי החליט לשעבד את גלי צה"ל ואמצעי התקשורת האחרים לעמדה זו, ולמצער לא לתת מקום לקולות אחרים - הלכתיים והומניסטיים כאחד, שמבקרים מאוד את התגובה החברתית".