השקט הפסטורלי, שכה מאפיין את מושב מזור הסמוך לפתח תקוה, אינו מסגיר את הסערה הגדולה המתחוללת בימים אלה סביב חוות הקופים השוכנת במקום. ארגונים למען זכויות בעלי חיים, שטוענים כי במקום מוחזקים לפי הנטען כ־1,500 קופים בתנאים קשים, מתכננים ב־2 בספטמבר "יום מחאה בינלאומי" מול שגרירויות ישראל ברחבי העולם.

עוד בנושא ניסויים בבעלי חיים:

הווטרינר הישראלי שנאבק באיחוד האירופאי
הסטודנטים הולכים רחוק למען החתולים

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

"החווה היא כתם על מדינת ישראל", אמרה ענת רפואה, ממארגנות המחאה. "ההפגנות יהיו בעיקר באירופה, בקנדה וכנראה בארצות הברית. יש היענות לכך, ואני מניחה שבמהלך אותו יום יהיו מחאות בשגרירויות בכל העולם, בנוסף לישראל. לדבריה, קיבלו המארגנים חיזוק מהשחקנית נטלי פורטמן, שסרטון תמיכה שלה בסוגיה הועלה לאתר יוטיוב וזכה ללמעלה מ־11 אלף צפיות. גורמים המקורבים לחווה אומרים מנגד כי הפעילות במקום מתבצעת באופן חוקי, וכי הקופים מוחזקים בה בתנאים נאותים.

"מגן עדן לגיהנום"
בשנת 1991 הקימה חברת "בי.אפ.סי.בע"מ" אתה האתר, המוכר בציבור כ"חוות מזור". מדובר בעסק מסחרי בבעלות ארבעה שותפים, שלושה ישראלים ותושב חוץ אחד. זמן קצר לאחר מכן החלו ארגונים למען בעלי חיים למחות נגד פעילותה בטענה כי החברה עוסקת בלכידת קופים במאוריציוס (אי במערב האוקיאנוס ההודי) ומכירתם לחוות רבייה ולמעבדות ניסויים בעולם.

שני הארגונים המרכזיים שעומדים מאחורי ההפגנה הבינלאומית בתחילת ספטמבר הם "מאחורי דלתות המעבדה" ו"האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים". התכנון נרקם ברשת הפייסבוק, שבה מתאמים המארגנים את פרטי האירוע. יש להזכיר כי עד היום הם ארגנו עשרות הפגנות בחווה ומחוצה לה, שבה משתתפים בדרך כלל בין עשרות למאות בני אדם.

"חוות מזור היא חלק משרשרת של סחר אכזרי בקופים, שניצודים מצמרות העצים בטבע, מוטסים בארגזים לכלובים בשבי, ותינוקותיהם מופרדים בכוח מאימותיהם", מסבירה רפואה."הם נמכרים ועוברים עינויים קשים במעבדות בארצות זרות".

מרבית הקופים בחווה הם מזן מקוק ארוך זנב, שידוע כבעל אינטליגנציה חברתית גבוהה, ובעל יכולת זיהוי של הקרובים להם ודאגה לגורלם. בטבע הם שחיים במשפחות ובלהקות מגובשות המונות בין 80 ל־100 קופים. הגורים הזכרים צמודים לאמם עד גיל ההתבגרות (בין 4-5 שנים), והגורות הנקבות נשארות צמודות אליהן במשך כל חייהן.

לטענת רפואה, עם הגעתם לחווה עוברים הקופים "מגן עדן לגיהנום". "יש חברה במאוריציוס, שמעסיקה ציידים מקומיים ומשלמת להם עבור כל קוף", היא מספרת. "הם נוקטים בשיטות אלימות ופרימיטיביות, שגורמות לקופים סבל רב ומצוקה קשה. הקופים הניצודים מועברים לכלובים, וחלקם נשלחים לחוות מזור".

לטענתה, הקופים הם למעשה סחורה, שעוברת מיד ליד למטרות רווח כספי. "כדי למקסם את הרווח מופרדים הגורים מאימותיהם בגיל צעיר מאוד כדי שאלה יכנסו להריון שוב", היא מוסיפה. "ההפרדה גורמת לטראומה קשה, והאימהות צועקות, בוכות ומטיחות את גופן בסורגי הכלוב. התינוקות שמועברים ל'כלובי התאוששות' מחפשים את אמם, לעתים הם לא שורדים את ההפרדה ומתים".

"פח האשפה המוסרי"
מומחים לנושא מבהירים כי הגורים הרכים נמכרים למעבדות באירופה, בארצות הברית ובישראל. "מאות גורים נשלחים אל מעבר לים מדי שנה, ספונים בתוך ארגזים קטנים, למסע מטלטל ומפחיד, ועשרות מהם נמכרים למעבדות בישראל – כולם לגורל מר ממוות", מציינת רפואה. "כל 'יחידה' מכניסה לכיס בעלי החווה כ־3,000 דולר".

עוד טוענת רפואה כי הסחר בקופים מעמיד בשורה אחת עם מדינות העולם השלישי, כמו סין, מאוריציוס, וייטנאם וקמבודיה. "אלה מדינות אשר לא קיים בהן חוק להגנת בעלי חיים ומייצאות קופים לניסויים לכל דורש. במעשיה אלה, הופכת חוות מזור את ישראל ל'פח האשפה המוסרי' של העולם המערבי. פעילות החווה מעודדת את הגברת השימוש בקופים לניסויים, במקום שימוש בשיטות מחקר מתקדמות והומניות".

עם זאת, יש גם בשורות חיוביות. לאחר שנה וחצי של מאמצים רבים מול השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, התפרסמה בתחילת ינואר החלטתו על מדיניות חדשה בנושא הסחר בקופים לניסויים. ההחלטה קובעת כי ייאסר יבוא קופים לצרכי מסחר בתום תקופת מעבר של חצי שנה. כמו כן, יאושר יבוא ויצוא קופים למכונים רק לצרכי מחקר רפואי מציל חיים.


בארגונים למען בעלי החיים מעודדים מההחלטה, אולם דורשים לסגור באופן מוחלט את חוות מזור. "פתחנו בקמפיין '365 ימים לסגירת חוות מזור'", אומר ירון לפידות, חבר הוועד המנהל באגודה נגד ניסויים בבעלי חיים. "אנחנו מאמינים שעד יוני הבא אפשר וצריך למחוק את החרפה מעל מדינה ישראל".

בעלי החווה טוענים שהכל חוקי ותחת פיקוח הרשויות המוסמכות.