בית החולים בילינסון המליץ השבוע למבקריו על תרופה חדשה באישור משרד הבריאות: אהבה. לרגל יום האהבה, שיחול בשבוע הבא, ערכו במוסד הרפואי סיכום של מחקרים בנושא והוציאו הודעה מיוחדת, לפיה בזמן התאהבות קיימת עלייה בהפרשת חומרים חיוביים בגוף למשך ארבע שנים.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

לדברי ד"ר חגית כהנא, מנהלת המרפאה לטיפול מיני בבילינסון, מדובר בחומרים מסוג מלטונין וסרוטונין. מתברר כי העלייה בחומרים אלו נמשכת עד ארבע שנים לאחר תחילת ההתאהבות, ובהמשך יש עלייה של אנדורפינים. מתאהבים סדרתיים נהנים מהפרשת החומר הזה שהוא, בין היתר, נוגד דיכאון.

האם ההתאהבות תלויה רק בכימיה בין אנשים? האם ניתן יהיה בעתיד לשדך על ידי בדיקות דם?
"כנראה שלא, וטוב שכך, כיוון שההתאהבות מורכבת גם משימוש בחושינו. החיות, למשל, בוחנות את בני זוגן לפי צורה, ריח, עוצמה, יכולת חיזור ומיגור האויבים. בעבר גם בני האדם היו בוחנים זה את זה בצורה דומה".

ד"ר כהנא מציינת כי אחד הממצאים המעניינים במחקרים שנערכו הוא שאחוז הגירושין מגיע לשיאו לאחר ארבע שנות קשר. "ההורמונים יורדים", הוסיפה. "ייתכן שזה הזמן בו מספיקים ליצר צאצאים, אבל לא מספיקים ליצר קשר שיהיה בו אינטרס מספיק לשימורו".

איך בוחרים את בן הזוג המתאים, שאיתו ההורמונים עולים, ואינם יורדים דרמטית?
"כדי שזוגיות תוכל להתפתח היא זקוקה להתלהבות הפיזית לא פחות מההתלהבות מגורמים אחרים. תוך כדי ההתלהבות צריכים להתפתח גם חברות, אכפתיות, כבוד והערכה הדדית, שבלעדיהם הקשר, על הקשיים והשחיקה שלו, לא יוכל להחזיק מעמד".