תינוקת בת 4.5 חודשים מפתח תקוה כמעט איבדה את בוהן רגלה הימנית בגלל תחילת נמק. הסיבה: שערה שנכרכה סביבה.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

במשך יומיים וחצי היתה התינוקת במצב של אי שקט, שכלל בכי לסירוגין. הוריה חשבו כי הדבר קשור לכאבי בטן שגרתיים, לגזים או ליציאת שיניים. כשראו כי חוסר השקט של בתם נמשך, הם החליטו לגשת למרפאת קניון גנים.

"כחלק מהבדיקה השגרתית החלטתי לבדוק את גופה של הילדה, במסגרתה הורדתי לה גם את הגרביים", סיפר ד"ר דב פוגל, מומחה לרפואת ילדים במחוז דן של הכללית. "ראיתי שהבוהן מאוד נפוחה ואדומה. ערכתי בדיקה לבירור הסיבה, ולפתע הבחנתי שיש שם שערה הכרוכה סביבה".

לדבריו, גרמה השערה לבצקת קשה. "אם לא היינו מטפלים בזה בזמן, היא היתה עלולה לאבד את הבוהן", הוסיף. "מדובר למעשה בתהליך של נמק. ברגע שהוצאתי את השערה התינוקת נרגעה, ואחרי יום-יומיים הכל הסתדר".

ההורים הופתעו מהממצא?
"קודם כל הם היו מאושרים שהכל הסתדר ושאיתרנו את הבעיה בזמן. בדרך כלל תינוקות סובלים מכאבי בטן בגיל הזה, ולכן הם חשבו שזו הסיבה לבכי הממושך. מי בכלל חושב על שערה שכרוכה מסביב לבוהן?".

אז איך קורה ששערה נכרכת מסביב לבוהן של תינוקת? במשרד הבריאות מסבירים כי לעתים שערה מראשה של האם או סיבי בד, למשל משמיכה, עלולים להיכרך סביב אחת האצבעות של התינוק ביד או ברגל. במצבים נדירים יותר אף סביב איבר המין אצל בנים.

כדי למנוע מצב כזה על ההורים לנקוט במספר צעדים: בכל ערב, כשרוחצים את התינוק, יש לבדוק ביסודיות את כפות ידיו ורגליו, ויש לחפש סיבים או שערות שכרוכים סביב האצבעות או סביב איבר המין. אם מבחינים בשערה כזאת, יש להרחיקה מיד. אם לא ניתן להרחיקה, יש לפנות מיד לחדר המיון.