לחץ מצד גורמים דתיים בפתח תקוה הוביל לכך שנשים לא יורשו לעמוד על הבמה ולהקריא קטעים מתוך מגילת איכה במהלך אירוע "הלילה לא לומדים תורה", אשר יתקיים בערב תשעה באב בהיכל התרבות העירוני. בתגובה הודיע מנכ"ל עמותת חינוך לישראל, אורן יהי שלום, שאמור היה להנחות את הערב, כי אין בכוונתו לעשות כך.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

מדי שנה עורכת חברת כנס שדרות לחברה בשיתוף עם מרכז תאיר את ערב הלימוד "הלילה לא לומדים תורה", שהפך למסורת בערים רבות. במהלך הערב מגיעים אנשים מוכרים מכל התחומים ומשוחחים במסגרת פאנל על נושאים חברתיים שונים.

כאמור, התבקש יהי שלום להנחות את הערב, דבר שהוא מורגל בו. לטענתו, בשנה שעברה אירעה לו תקרית לא נעימה, כשמספר ימים לפני האירוע הוא התבקש שלא לאפשר לנשים לקרוא קטעים מהמגילה. אלא שהוא כבר קבע עם הסופרת יוכי ברנדס להקריא קטעים ממנה ולהנחות לצידו, ולכן הוא סירב לדרישה.

השנה התבקש יהי שלום להנחות את הטקס בפתח תקוה, והתנה זאת בכך שיחד עמו יהיו נשים על הבמה להקראת קטעים מהמגילה. הערתו התקבלה והוא שובץ להנחות את האירוע. לטענתו, מספר ימים לאחר מכן הוא התבשר כי בלחץ גורמים דתיים הוחלט שלא להעלות נשים לבמה.

לפיכך, הוא שלח מכתב ליו"ר כנס שדרות לחברה, עוזי דיין, בו העביר ביקורת על ההחלטה. "האם הקנאות הדתית הפכה לנורמה?", שאל במכתבו. "האם דווקא בערב ט' באב, בו אנו למדים כי תהליכי הקצנה וקנאות מוטטו את הריבונות שלנו בעבר, אנו מיישרים קו עם השוליים של החברה הדתית".

"עבורי ערכים הומניסטים ודמוקרטיים הולכים יחד עם התרבות היהודית שלי", הסביר השבוע יהי שלום, "אני מאוד מקווה שתיווצר בישראל נורמה שבכל מקרה יש קווים שלא חוצים אותם בכל מה שנוגע לציבור הרחב, כמו פגיעה בשיוויון ערך האדם. גם אם מישהו חושב אחרת, יש קווים ברורים שלא חוצים. אני מאוד מודאג מהשחיקה בערכים מסביב".

תגובת כנס שדרות לחברה: "הסוגיה מטרידה גם אותנו. גם אנחנו מעדיפים שנשים ייכללו בין מקריאי המגילה, אבל מכבדים את 'מנהג המקום'. יש לזכור שאי שיתוף נשים בקריאת המגילה, באמירת שבע הברכות בחתונה ועוד, איננו נתפש על ידי רבים בציבור הישראלי כקיצוניות אלא כמסורת ישראל. קהילות רבות אינן מוכנות לשנות זאת. הדרך לשינוי צריכה להיות חינוכית הידברותית. למשל, לבוא לאירוע ולהעלות סוגיה זו ולא לכפותה בליל ט' באב. תשובה ברוח זו קיבל גם יהי שלום".