"המחאה היא לא רק של החילונים בתל אביב", כך אמר השבוע אברהם דנינו בן ה־30 מאלעד, שלקח על עצמו להנהיג את סוגיית מצוקת הדיור בעיר. עם זאת, הפגנה שאורגנה ליום רביעי שעבר בוטלה, לאחר שמספר רבנים התחרטו ומשכו ידיהם מהמאבק.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

דנינו, אברך ואב למשפחה ברוכת ילדים, החליט להרים את הכפפה ולמחות נגד מחירי הדירות הגבוהים בערים ובשכונות החרדיות. "גם הציבור החרדי סובל", הסביר. "אנחנו כבר לא יכולים לחלום על רכישת דירה".

במרבית שעות היום פוקד דנינו את ספסלי הישיבה, והוא אחראי לפרנסת ילדיו. "אברך ממוצע לא יכול כיום לרכוש דירה", ציין. "דירת שלושה חדרים בעיר עולה קרוב למיליון שקלים. גם דירה במקומות חרדיים אחרים כמו בית שמש וקריית ספר עולה למעלה מ־700 אלף שקלים".

לטענתו, במצב כזה גם חרדי שעובד, ויש לו, למשל, חמישה ילדים או יותר, אינו יכול להרשות לעצמו לרכוש דירה. לפיכך, החליטו דנינו וחבריו לארגן הפגנת מחאה המונית, ואף קיבלו את הסכמתם של מספר רבנים מהעיר.

"בני תורה יקרים", נכתב במודעות ההפגנה. "עד מתי נשב ונסבול את העול הנורא של השכירות המטפסת. נמאס מהבטחות בלי שום פתרון אמיתי". עם זאת, כאמור, בוטלה לבסוף ההפגנה במרכז העיר בהוראת רבנים.

דנינו וחבריו טוענים כי הסיבה לכך פוליטית. "היו כאלו שפנו לרבנים ואמרו כי זה יפגע ברב עובדיה יוסף ובשרי ש"ס", סיפר. "כמו כן, הפיצו שמועה שמאחורי המחאה עומד הרב חיים אמסלם, שפרש מש"ס. לכן הם לא רצו להיות מזוהים עם המחאה".

גם ראש העירייה, יצחק עידן, רמז על שיקולים זרים של מארגני המחאה. "מוזר בעיני שמספר אנשים בחרו באלעד כמקום להביע את מחאתם, בו בזמן שהשרים אלי ישי ואריאל אטיאס פעלו רבות להרחבת העיר", ציין.

בש"ס, אגב, דחו את הטענות להתערבות מצידם.