הרפואה האלטרנטיבית הפכה מזמן לחלק מטיפול לגיטימי בבני אדם. אלא שכעת יכולים גם כלבים מפתח תקוה ליהנות מסגולותיה, שכוללים דיקור סיני וטיפול בפרחי באך.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

כמו בני האדם, גם כלבים מתמודדים בחייהם עם לחץ נפשי, וחווים אירועים המשפיעים על התנהגותם היומיומית. לדברי לנה קידר, המעניקה את הטיפול, תופעות מעין אלו נפוצות בעיקר אצל כלבים שאומצו ממכלאות.

"הבעיות השונות מתבטאות, למשל, בחשש קיצוני מבני אדם, בעשיית צרכים במקומות שאינם מותרים ועוד", הוסיפה. "חלק מבעיות ההתנהגות לא ניתן לפתור באמצעות אילוף או טיפול תרופתי, אבל דווקא טיפול אלטרנטיבי מסייע להם להפגת מתחים נפשיים".

בין היתר, כוללים הטיפולים: פרחי באך נגד פוביות, חרדות, היפר אקטיביות, בעיות הסתגלות וכעס. כך, למשל, מופקות תמציות באך מניצנים, פרחים, שיחים ועצים, שאינם רעילים לכלבים. טיפול נוסף לו זוכים הכלבים הוא דיקור סיני, שמסייע במקרים של פריצות דיסק, בעיות באגן ובמפרקים, לידה קשה, דלקות באיברים פנימיים ובעיות עצביות.

קידר מסבירה כי רוב בעלי הכלבים פונים לרפואה המשלימה, לאחר שניסו טיפולים אחרים כמו תרופות ומשחות, ללא הצלחה. "הרפואה המשלימה אינה תופסת את מקומה של זו הקונבנציונלית, אבל היא בהחלט מפחיתה את השימוש בתרופות, ואת הצורך בניתוחים פולשניים וכירורגיים", סיכמה.