תינוקת בת שנה וחודשיים מפתח תקוה כמעט וקיפחה את חייה לאחר שהכניסה לפיה זחל מזן טוואי התהלוכה. היא הובהלה למרפאה של שירותי בריאות כללית בעיר עם כוויה קשה, וטיפול רפואי מהיר מנע אפשרות של חנק, מאחר ואזור הפה שלה התנפח.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

כשלקחו אותה הוריה לשחק בחורשה בעיר, הם לא שיערו כי הדבר יביא לסכנת חיים. במהלך זחילה ליד עצי האורן היא הכניסה לפיה זחל, שנראה כמו תולעת. זמן קצר אחר כך החמיר מצבה עד כדי סכנה.

זחל טוואי התהלוכה ניזון ממחטים של עצי האורן, וברשותו מנגנון הגנה על גופו בדמות שערות המכילות רעל (ראה מסגרת). כשנוצר מגע בין הזחל לגופו של האדם, משתחרר רעל, ועלולות להיווצר תגובות קשות בהתאם לרגישות האיבר שנפגע.

ד"ר דב פוגל, מומחה לרפואת ילדים במחוז דן של הכללית, סיפר: "ברגע שהתינוקת הכניסה את הזחל לפה, הוא עקץ אותה והכניס לה רעל או חומר כימי. זה גרם לה לגירוי קשה ביותר. לפי מה שהבנתי, היא תפסה אותו ביד, שמה בפה, ואז פשוט קיבלה פריחה ב'בום' ענק. כנראה שהזחל נפל מעץ האורן. היא ראתה כזה דבר יפה וחמוד, ואמרה לעצמה למה לא להכניס אותו לפה".

באיזה מצב היא הגיעה אליך?
"הפה היה אדום, נפוח מאוד ועם כוויה חמורה. היא לא יכלה לאכול, אלא רק לשתות. היה חשש שהמצב עלול להחמיר עוד יותר אם הלשון או דרכי הנשימה יתנפחו. במצב כזה עלול להחסם לה נתיב האוויר, והיא היתה עלולה להיחנק. בנוסף, היה חשש ששערות הזחל יישאפו לקנה הנשימה. בשל הנפיחות בפה נתתי לה סטרואיד, תרופה חזקה שמדכאת את רגישות היתר. אחרי שלושה, ארבעה ימים היא התאוששה".

לדבריו, הטיפול שניתן במקרה מסוג זה הוא בהתאם לאזור הנגוע בגוף. "בדרך כלל נותנים חומרים אנטיהיסטמינים, שהם קלים יותר, אבל במקרים הקשים ניתנים אינהלציות של מרחיבי סימפונות וסטרואידים", סיכם. "חשוב לזכור כי כשיוצאים לטייל בעונה זו של השנה בחורשות אורנים, יש להיזהר ולהשגיח".