מה שהתחיל ככאב גרון הסתיים עם מסמרים בבטן. הורים לילד בן 3.5 מפתח תקוה הגיעו השבוע בדחיפות למרפאה בעיר בטענה כי בנם סובל מפצע בגרון, שגורם לו לכאבים קשים.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

הילד קיבל תרופות רגילות, אולם שב למרפאה כעבור יומיים עם תלונות על כאבי בטן. בזכות תושייתו של הרופא התברר כי הוא בלע מסמרים, שיצאו לבסוף מגופו בדרך הטבע, מבלי שהוא נזקק לניתוח.

ד"ר דב פוגל, מומחה לרפואת ילדים במחוז דן של הכללית, כבר ראה במהלך עבודתו ילדים הסובלים מכאבי גרון, אולם הפעם התעורר חשדו כי משהו אינו כהלכה. "הסתכלתי בגרון וראיתי פציעה למעלה", סיפר. "שאלתי את הילד אם הוא דחף משהו לפה, וכנראה שמרוב פחד מהוריו, הוא אמר שלא".

לדבריו, כשחזרו ההורים עם בנם כעבור יומיים, והפעם עם תלונות על כאבי בטן, הוא הבין מיד כי משהו אינו כשורה. "הבנתי שיש קשר בין הפציעה בגרון לכאב הבטן", סיפר. "שלחתי אותם לעשות צילום בטן וראיתי שני מסמרים. ככל הנראה, הוא בלע אותם לאחר שמצא אותם על הריצפה. מדובר במסמרי פלדה".

בשלב זה התלבט ד"ר פוגל כיצד לטפל בבעיה: האם לערוך לילד ניתוח באמצעות צינור, שיוחדר לקיבה ויוציא את המסמרים באופן מלאכותי, או לחכות שהם ייצאו בדרך הטבע. לבסוף הוא בחר באפשרות השנייה.

לא חששת שהמסמרים יפגעו במעיים או יגרמו לנזק בלתי הפיך?
"הגוף שלנו יודע כיצד להתגונן מפני גופים זרים. המעי מתרחק מהם באופן טבעי, מפריש חומרים, מעכל אותם ודוחף אותם. ברגע שיש משהו קשה שיכול לאיים על המעי הוא 'בורח' מזה. כמובן שקיימת האפשרות להחדיר צינור לקיבה, ואז אתה יכול לתפוס את הגוף הזר, אבל במקרה כזה יש סיכון כי צריך להרדים את הילד. מהניסיון שלנו עד היום לא ראיתי הרבה מעיים מחוררים".

לדבריו, למזלו של הילד, הוא לא שאף את המסמרים לקנה הנשימה. "אם הם היו מגיעים לריאות, היתה בעיה קשה בהרבה", הסביר. "במצב כזה אין לך ברירה ואתה חייב לשלוף את זה. נוכחות גוף זר בריאה, גורמת לכך שהריאה מנסה להפטר ממנו על ידי הפרשת נוזלים ושיעול. קשה להאמין שאפשר להשתעל מספיק חזק כדי להוציא מסמרים החוצה. במעיים הדלת פתוחה משני הצדדים".

מה המסקנה מהסיפור הזה?
"ההורים צריכים לבדוק מה הילד שלהם אוכל ומכניס לפה, במיוחד כשהוא עדיין בגיל הרך".