בני משפחה מפתח תקוה, שפוקדים את קבר אחותם הקבורה בבית העלמין סגולה, הבחינו לאחרונה בעובד חברה קדישא המסמן את המצבות בעזרת מכחול וצבע שחור מבלי לבקש את רשותם. בירור קצר העלה כי מצבות נוספות זכו לסימון דומה.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

ב־15 השנים האחרונות מקפידה המשפחה להגיע לבית העלמין לעתים קרובות כדי לחלוק כבוד לאחות, ולבדוק שהמצבה שמורה ומטופחת. "חשוב לנו שהמקום יהיה מכובד ונאה", הסבירו. "אנחנו משקיעים בניקיון, ולאחרונה אף חידשנו את האותיות שדהו בשמש".

לטענתם, לפני שבועיים, כשהגיעו לפקוד את הקבר, הם הבחינו בבחור דתי המשוטט בין המצבות עם מברשת ופחית צבע. "לא ייחסנו לכך חשיבות", אמרו. "היינו לקראת סיום ויצאנו מהמקום. חזרנו לשם יומיים אחרי, והבחנו כי אחת המדרכות סומנה בצבע שחור".


בית העלמין בסגולה. המשפחה זועמת

עם זאת, ציינו, כי כשהגיעו למקום כעבור שבוע, הם הבחינו כי על המצבות הראשונות בכל טור רשומות שלוש אותיות בשפה העברית, ככל הנראה, כדי לסמן את מספר השורה בה נמצאות המצבות. "הדבר פגע בנו קשות", אמרו. "פתאום מגיע גורם זר ומבלי לשאול או לבקש רשות כותב על המצבה ששייכת לנו. באיזו רשות?".

לטענתם, מדובר למעשה בחילול המצבה. "לא משנה לנו מה נכתב ולמה", הבהירו. "הם פשוט עשו זאת בחוסר רגישות משווע. זו תחושה קשה מאוד, שמפריעה לכל המשפחה. הם לא יכולים לעשות את זה כיוון שזה לא הרכוש שלהם. השקענו במצבה הרבה כסף, וזה פשוט מקומם".

מנהל בית העלמין מטעם חברה קדישא, טוביה פומרנצי'ק, מסר בתגובה: "הדבר נעשה כדי להקל על הציבור וכדי שיהיה לו יותר נוח לדעת מהו מספר השורה. אם יש משפחות שזה מפריע להן, ניתן לפנות אלינו ונסיר את הכיתוב".