אחרי שמחו נגד יחסי יהודים וערבים, העסקת ערבים במקומות בהם עובדות יהודיות, ופסטיבלים בהם רוקדים במעורב, מסמנים רבני הציבור החרדי בראש העין את המטרה הבאה: קיבוצי עינת וגבעת השלושה. הסיבה: טענות לעבודות שבוצעו בשטחם במהלך השבת.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

בשבוע שעבר התקבלו אצל רבה הראשי של ראש העין, עזריה בסיס, תלונות בדבר עבודות חקלאיות שנעשות בשבת. חנניה צפר, לשעבר הממונה על המועצה הדתית ואחד המקורבים ביותר לבסיס, מצהיר השבוע כי החוגים הדתיים בעיר לא יעברו על כך בשתיקה. "השדות גובלים בעיר בצידה המערבי, והם מעובדים ונחרשים בשבת. תלונות תושבים בכל הגזרה הגיעו אל הרב בסיס כדי שיפעל מול הרשויות המוסמכות", טוען צפר.

לדבריו, הרב בסיס הנחה לפעול מול משרדי הממשלה שאוכפים את החוק במקרה של עבודות שמתבצעות בימי שבת וימי מנוחה, וכן מול קיבוצי גבעת השלושה ועינת במטרה שיחדלו מעבודות זריעה וקצירה בשבת. "העבודות מתבצעות על ידי טרקטורים בשבת ומלוות ברעש. הקיבוצים פוגעים בקדושת השבת וברגשות התושבים. אני פונה לקיבוצים בשם רב העיר ותושבי העיר כדי שיכבד את קדושת השבת וידחה את העבודות לשאר ימות השבוע".

גם אם הם מחללים שבת, כפי שאתה טוען, למה זה כל כך מפריע לך?
"קודם כל יהודי שמחלל שבת זה אסור. כשהעין לא רואה, אנחנו לא באים להגיד לקיבוצים אם לחלל שבת או לא, רק שלא יעשו את זה במקומות הסמוכים לעיר. אם הקיבוצים לא יפסיקו לחלל שבת ניאלץ לקרוא לתושבים בראש העין ומחוצה לה לנקוט בסנקציות נגדם".

כשצפר מאיים הוא, כהרגלו, מכוון לכיסם של אלה שהוא אינו חפץ ביקרם. "אם הקיבוצים לא יפסיקו לחלל שבת, אנחנו פשוט נקרא לא לקנות סחורה ששייכת לעסקים של הקיבוצים", הוא מאיים. "יש בקיבוץ עינת מאפייה גדולה שמספקת מאפים לכל רחבי הארץ וציבור דתי קונה אותה. אנחנו נשקול לקרוא שלא לקנות את הלחמים שלהם ולקנות ממאפיות אחרות בארץ, עד שיבינו כמה חשובה לנו השבת".

"שלא יתערבו לנו"
אחד המתלוננים בפני הרב בסיס הוא רמי חלה מראש העין. לטענתו, הוא היה עד לעבודות הטרקטורים בשבת, שלדבריו הפריעו את מנוחתו. "אני עד ראייה לרצח השבת. יש רעש של טרקטורים, אי אפשר לישון בשבת וזה גם חמור מאוד שמחללים אותה", הוא אומר. "חייבים לטפל בבעיה. אני חושב שרבני ראש העין צריכים להתאחד בקריאה הזאת ולהגיד – או שאתם מפסיקים לחלל שבת או שאנחנו מחרימים אתכם. לא ייתכן שיעשו פה מה שהם רוצים. יש פה אוכלוסייה מסורתית וצריך להתחשב בה, במיוחד באלה שגרים בסמוך לשדות הגובלים בראש העין".

הקיבוצים טוענים שגם הטרקטורים נחים בשבת (צילום: חיים הורנשטיין)


בקיבוצים המדוברים לא מבינים על מה המהומה. מבחינתם, הם עובדים על אדמות בשטח פרטי, וכמו שהם לא קובעים לתושבים בראש העין מה לעשות, כך הם מצפים שינהגו בהם בחזרה. "זאת חוצפה שהם בכלל מתערבים לנו בעניינים", אומרת חברת קיבוץ עינת. "אנחנו נמצאים על אדמות פרטיות של הקיבוצים, ואין שום סיבה שיבואו ויגידו לנו אם לנסוע בשבת או לא. זה שטח פרטי שלנו, ואף אחד לא יישמע לקריאות ההזויות האלה".

מנכ"ל מאפיית "דגנית עין בר" בקיבוץ עינת, מנחם אוברקוביץ, הסביר: "המאפייה היא חברה פרטית שנשלטת על ידי גופים פרטיים שאינם קיבוץ עינת. לכן, אין כל קשר בין מעשיו לכאורה של קיבוץ עינת בשטחים החקלאיים לבין הגורם הפרטי העצמאי שנקרא "מאפיית דגנית עין בר".

ובכל זאת, אתה מודע לנזק שעלול להיגרם מקריאה כזו מצד רבנים.
"המאפייה שלנו עובדת עם גופי הכשרות המובילים בארץ כגון 'כשרות בד"ץ העדה החרדית ירושלים', 'בד"ץ שארית ישראל' והרב של המועצה המקומית דרום השרון, שאנחנו נמצאים בתחום שיפוטה. אין לקשור בין תלונות ובעיות של רבנות ראש העין עם קיבוץ עינת לבין המאפייה. אנחנו לא שייכים לקיבוץ אלא לגורמים פרטיים, וגם לא עובדים בשבת".

בקיבוצים דחו את הטענות לפיהן עובדים שם בשבת: "מבירור שעשיתי עם הרכז הכלכלי נמסר לי שהגד"ש (גידולי שדה) לא עובדים בשבת", אומר יו"ר ועד ההנהלה של קיבוץ עינת, שלמה בן דוד אך הוסיף כי במקרים נדירים ביותר עובדים, וזאת על מנת למנוע נזקים גדולים לגידולים (שבת או שתיים בשנה). "בכל מקרה איש לא עושה בכוונה כדי להכעיס, ובוודאי שאין רעש לתושבי ראש העין".

תגובת קיבוץ גבעת השלושה: "הקיבוץ, על קבלני הטרקטור שהוא מעסיק, אינו מעבד את שדותיו ליד ראש העין בשבתות, ולרוב גם לא בימי שישי, מזה למעלה מעשור. לפני שבוע נערכה פנייה בנושא לקיבוץ, ובירור מקיף שערכנו ביחד עם תושבים שהתלוננו העלה שמישהו עלה על שדות הקיבוץ בשבת ללא רשות. אותם אנשים אינם מוכרים או קשורים אלינו. קיבוץ גבעת השלושה מכבד את התושבים שגרים בסמוך לשדותיו וימשיך לכבד אותם גם בעתיד. ככל שקיימת קר