בימים שבהם נשמעים קולות בדבר חוסר רצונם של חרדים להשתלב בשוק העבודה והעדפתם לחיות על קצבאות, מתברר כי יש מי שפועל אחרת. פיני גרוס (31), סגן ראש עיריית אלעד, עומד בראש ארגון מפת"ח (מרכז פיתוח תעסוקה לחרדים) בעיר ומשמש כלשכת עבודה של איש אחד.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

"לפני עשר שנים עברתי להתגורר באלעד", סיפר גרוס. "מיד הבחנתי שיש מצוקת תעסוקה בעיר. הבנתי שתושבים רבים לא מוצאים עבודה, כשאחת הסיבות העיקריות לכך היא שבאלעד לא מייצרים מקומות תעסוקה. מי שעבד נאלץ לצאת מהעיר, ומי שלא התאפשר לו, נותר מובטל".

לדבריו, הוא פנה בהמשך לגורמים הממשלתיים הרלוונטיים וביקש מהם סיוע כדי שבעיר יוקם מסלול עידוד עבודה, בדיוק כמו שהונהג בפריפריה. "במקביל, הקמתי את הארגון מפת"ח בעיר כדי לעזור לאנשים למצוא עבודה ולהתפרנס בכבוד", הוסיף.

וכך מתנהלת לשכת התעסוקה המאולתרת: "מגיעים אליי תושבים חרדים, גברים לחוד ונשים לחוד. אנחנו יושבים איתם, עושים להם ראיון ובודקים את הנתונים האישיים שלהם. לאחר מכן אנחנו עוזרים להם לבנות קורות חיים ומסייעים להם למצוא מקום עבודה. הדבר החשוב הוא שאנחנו מקנים להם כלים להצלחה בעולם החופשי".

גרוס דוחה את הטענות לפיהן החרדים אינם רוצים להשתלב בשוק העבודה: "מדובר באנשים שרוצים להשתיק את המצפון שלהם. יש אנשים שלא רוצים להכניס חרדים שחורים אליהם לעסק, וככה הם מרגיעים את עצמם. יש כאלה שאומרים גם שהם מציעים עבודה לחרדים, אבל בפועל מציעים תנאי עבדות עם שכר נמוך ביותר".

לדבריו, אברך שלימוד התורה חשוב לו ורוצה להתפרנס בכבוד לא יעשה זאת עבור 3,500־4,000 שקל. "הוא מרוויח בכולל 2,300 שקל ועוד הבטחת הכנסה של 1,300 שקל, ולכן כדי לעבוד הוא צריך לקבל שכר הוגן", סיכם.