"אני משלמת עשרות אלפי שקלים על תרופות שמצילות אותו, ואין לי שום כוונה לעשות מעשה העלול לסכן את חייו". כך אמרה השבוע שחר לבנגרונד מפתח תקוה, שבבעלותה כלב מזדקן מגזע טרייר, אותו מתעקשת העירייה לחסן למרות שהדבר עלול להוביל למותו.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

לפני 17 שנה, כשהייתה לבנגרונד בכיתה ד', היא אימצה גור טרייר מעורב וחמוד וקראה לו הוגי. "הוא חי אצלי כמו מלך", סיפרה השבוע. "אני וההורים שלי מחממים לו את האוכל שלוש פעמים ביום. עכשיו, כשאין לו שיניים בגלל שהוא זקן, הוא אוכל מזון רך. בגלל שהוא חלש מאוד, אנחנו מורידים אותו על הידיים למטה כדי שיעשה את צרכיו".

הגיל עשה את שלו והוגי סובל מבעיות לב חמורות, המפריעות לו בתפקוד היומיומי ומאלצות אותו לקחת מספר רב של תרופות. לפיכך, אסור לו להתחסן נגד כלבת. "ערב אחד הוא נפל במדרגות בעקבות פרכוסים", שיחזרה לבנגרונד. "אחרי מספר בדיקות התברר כי הוא סובל מאי־ספיקת לב ימנית, דבר שגורם לצניחת אחד השסתומים. המים שאמורים להתנקז מהגוף מגיעים לחלל הבטן".

הגיל עשה את שלו. הוגי בן 17 (צילום: גיל לרנר)

לאחר גילוי הבעיה הסביר לה הווטרינר כי כדי להמשיך לחיות, ייאלץ הוגי ליטול קוקטייל של חמש תרופות שונות, שאמורות לאזן את מצבו. לבנגרונד לא היססה לרגע ולמרות העלות הגבוהה, עשתה הכל כדי להקל את סבלו של הוגי ולהאריך את חייו. עם זאת, לאחר נטילת התרופות התברר כי אחת מהן גרמה לבעיות בכליות.

לטענתה, בשל חולשת המערכת החיסונית של הכלב אסר הווטרינר לחסנו נגד כלבת, בטענה שהוא לא יעמוד בהחדרת חיידקים מוחלשים לגופו.

בשלב זה נכנסה העירייה לתמונה."יום אחד הם התקשרו אליי ואמרו שעל פי הרישומים לא הגעתי לחסן אותו, ולכן אני נקנסת ב־500 שקל", סיפרה. "הסברתי להם את המצב, אבל הם לא רצו לשמוע. בהמשך קנסו אותי ב־1,500 שקל נוספים".

הסברת להם את מצבו?
"העברתי אליהם את כל המסמכים הרלוונטיים, כולל אישור מקרדיולוג יחידי בארץ לחיות האוסר את ביצוע החיסון. הבעיה היא שזה לא מעניין אותם בכלל. הם אומרים שהוא עלול לנשוך מישהו, אבל הסברתי להם שזה לא הגיוני כי אין לו בכלל שיניים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בעלי הכלב לא דאגו לחסנו במשך שנתיים. בחודש מארס שוחחה בעלת הכלב עם השירות הווטרינרי וטענה כי הוא חולה ולכן היא לא מחסנת אותו. הובהר לה שדווקא מצבו מחייב חיסון. הומלץ לה לשלוח בקשה לדחיית החיסון, שתועבר לאישורו של מנהל השירות הווטרינרי. משלא עשתה כן, נרשם לה דו"ח על אי־חיסון הכלב והחזקה ללא רישיון. הערעור שהוגש נדחה ובעלי הכלב רשאיים לערער על כך בבית המשפט".