תעשיית תעודות הזהות הישראליות המזוייפות משגשגת לא רק בארץ, אלא גם בשטחים ובחו"ל. השבוע נתפס נתין זר ממולדובה כשברשותו תעודה כזו. הדבר התאפשר בזכות בלש עירני שעלה על אי התאמה בין התאריך העברי ללועזי שבתעודת הזהות.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

בלשי מרחב דן עיכבו לבדיקה אדם חשוד וביקשו ממנו את מסמכיו לצורך זיהוי. האיש, שהעברית בפיו הייתה שבורה, מיהר למסור להם תעודת זהות כחולה ישראלית שבמבט ראשון נראתה כשרה למהדרין.

חשדם של השוטרים התעורר והם ערכו בדיקה פשוטה של התאמת התאריך העברי ללועזי, פרט בו נכשלים לא פעם זייפני התעודות, שפשוט ממציאים תאריכים ככל העולה על רוחם.

החשוד שמסר לבלשים את התעודה זוהה כמי שהוא על פי התאריך הלועזי בן 26, אך על פי התאריך העברי הוא בן 56. הוא נלקח לחדר החקירות שם הראו לו הבלשים את הסתירה בין התאריכים על לוח השנה.

כשהשוטרים מצאו עליו גם צרור מפתחות וניגשו לדירתו שבפתח תקוה, הם לא הופתעו למצוא את דרכונו הזר שמעיד כי לא מדובר בישראלי אלא בנתין זר. מה עוד שעל פי הדרכון גילו האמיתי הוא בכלל 22 בלבד.

האיש הודה ברכישת התעודה המזוייפת והבין שהכסף הרב שהשקיע בזהות המזוייפת ירד לטמיון. הוא יועמד לדין ויגורש לאלתר מארץ הקודש, מבלי יכולת לחזור אליה בעתיד.