שבוע לאחר האסון בנתניה, שגבה את חייהם של ארבעה אנשים ופצע למעלה מחמישים, טוען סגן מפקד תחנת הכיבוי בפתח תקוה, טפסר משנה מנחם כספי, כי אירוע דומה עלול להתרחש בעיר. "יש הפקרות בנושא הגז, ואסון כזה עלול להגיע בכל רגע", הזהיר.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

על פי הערכות המשטרה, לאסון בנתניה אחראית דליפה מבלון גז פגום, שצינורותיו חובלו על ידי גנבי מתכת. במקביל, עלה חשד לרשלנות של טכנאי גז, שהיה במקום האירוע בטרם האסון כדי לתקן את הדליפה.

טפסר משנה כספי, שמשמש בנוסף כקצין חומרים מסוכנים ארצי, המפקח על סכנות העלולות להיגרם מדליפת גז, הוסיף: "על פי הידוע לי, יש גניבות רבות של מתכות מבלוני הגז, וכל הנושא נמצא בטיפולה של המשטרה אליה פונים האזרחים. גם אנחנו מדווחים על תופעות דומות לרשויות השונות, אבל זה לא מתפקידנו לאכוף את הנושא".

לטענתו, התרחשו בפתח־תקוה לא מעט פיצוצים בשל דליפות גז, שרק בנס לא נגמרו בנפגעים רבים. "במהלך 34 שנות תפקידי בכבאות העיר ראיתי בתים רבים שנהרסו בעקבות אותם אירועים", אמר. "כיום, במצב של בנייה אורבנית, אנחנו חשופים למקרים רבים של דליפות גז. אם מישהו מריח ריח מוזר וחושד בדליפה, הוא חייב ליצור איתנו קשר באופן מיידי".

טפסר כספי מבהיר כי על פי ההערכות, יש למעלה ממאה מקרים של דליפות בלוני גז בשנה באזור. "זה לא מעט", ציין. "כל דליפה כזו עלולה לסכן חיי אזרחים".

מאז האסון בנתניה שיניתם משהו בהתנהלות או בכוננות?
"אנחנו כל הזמן מתריעים בפני הרשויות, אבל לא שינינו משהו מההתנהלות בעקבות האסון".

העירייה בתגובה: "מנכ"ל העירייה, אבי בן חמו, ביקש השבוע לקיים דיון דחוף בראשות ראש העירייה, איציק אוחיון, וכל הגורמים לרבות ההנדסה במטרה לקבל תמונת מצב והערכות בנושא".

המשטרה בתגובה: "ברגע שמתקבלת תלונה בגין גניבת ברזל, אנחנו פותחים בחקירה לבירור נסיבות המקרה. חשוב שהציבור יידע כי האכיפה בנדון תהיה בלתי מתפשרת".