חבר הכנסת איתן כבל, המתגורר בראש העין, קורא לרשויות המדינה לחקור מי קבור בבית העלמין המקומי. דבריו של כבל נאמרו לאחר חשיפת הקברן צדוק חתוכה ב-mynet ו"בידיעות פתח-תקוה" אודות עשרות מצבות עלומות, שאינן מציינות את שמות או תאריכי הפטירה. "הדברים חמורים ומחייבים בדיקה", אמר כבל.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח-תקוה" בפייסבוק

לפני כשבועיים פורסמו כאן לראשונה דבריו של חתוכה, שהיה קברן המקום בשנות החמישים של המאה הקודמת. "הגיעו לבית העלמין גופות של ילדים תימנים קטנים", סיפר אז. "טיהרתי אותם, עשינו לוויה וקברתי. יש בראש העין עשרות משפחות שהילדים שלהן נעלמו. הגיע הזמן שיגלו מי קבור כאן".

הגילוי של חתוכה חולל סערה גדולה, ותושבים רבים בעיר הרגישו כי תיבת הפנדורה, שהיתה סגורה מאז אירועי עוזי משולם, נפתחה מחדש. "צריך לעשות את הבירור הנדרש כדי שיתברר אחת ולתמיד מי קבור שם", אמר כבל. "כשקראתי את הדברים של חתוכה, חשבתי על העניין. מדובר באדם שאני מאוד מכבד ומוקיר, שיודע לספר מה קרה באותן שנים אבל לא יודע לשפוך אור מעבר לכך".

לדבריו, יש לבדוק האם אלה ילדי תימן האבודים או ילדים שאיש לא יודע מה קרה איתם, למשל, כאלה שעלו ארצה אחרי השואה. "אולי אלה ילדים שהיו חולים ולא היתה להם משפחה", הוסיף. "זה נושא מאוד מורכב. מישהו צריך לקחת את זה על עצמו".

מה אתה מתכוון לעשות כעת?
"לפנות כחבר כנסת לכל הגורמים העוסקים בדבר כדי שיטפלו בעניין. החשיפה שלכם עוררה מחדש את הנושא, שראוי לבדיקה מחודשת. חייבים לנסות ולגלות מי באמת קבור בבית העלמין של ראש העין".

לדעתך צריך להקים ועדת חקירה חדשה בנושא?
"הייתי מעורב בוועדת החקירה הקודמת, ואני לא רואה מצב שיקימו ועדה דומה. עסקתי בעניין הזה הרבה שנים, ואין לי עדיין תשובות. ככל שחולף הזמן כבר אין את מי לשאול. עם זאת, כאמור, אני חושב שיש לבדוק מי קבור בבית העלמין ולשם כך אני מתכוון לפעול".

חתוכה עצמו קיבל בשבועיים האחרונים פניות רבות מתושבים שיקיריהם נעלמו באותה תקופה. "הנושא מעורר עניין רב ובעקבות הכתבה אנחנו מקבלים פניות רבות על הצורך לבדוק מי קבור מתחת למצבות הקטנות הללו", מספר בנו רפי. "אני מניח שהסערה עוד תמשך כי התושבים בעיר מחכים לתשובות".