ביקור ממשלתי בפתח תקוה, יוזמה ברוכה של שר והרשת החברתית פייסבוק, אלה כנראה המצרכים הדרושים למהפכות אמיתיות בתחום החינוך כוללי. תשאלו בבית הספר נר עציון בעיר, שכל תלמידיו יוצאי אתיופיה, אשר נהנים בחודשים האחרונים מאמצעי מחשוב מתקדמים, תקציבים נוספים ואפילו קבוצת כדורגל בית ספרית.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

בעוד המערכת, העירייה, ההורים והתלמידים משלימים עם המצב הנוכחי, נמצא הפתרון למצב דווקא בפייסבוק, לשם הועלו רשמיו של השר לשיפור השירות לאזרח, מיכאל איתן, שביקר במקום בחודש דצמבר. "הבוקר ביקרתי בבית הספר נר עציון בפתח תקוה, שם נגלו לעיני פניה המכוערות והיפות של החברה הישראלית", כתב השר איתן בעמוד הפייסבוק שלו. "בבית הספר לומדים 300 ילדים ממוצא אתיופי, ורק ילד אחד שאינו מהעדה. אביו ביקש לרשום אותו כאות מחאה על גילוי הגזענות והניכור של הגורמים, שהביאו להקמת בית ספר אפרטהייד, שבו כולם שחורים".

לוי והילדים. נענה לפנייה בפייסבוק (צילום: גיל לרנר)

בהמשך פנה איתן לחבריו הווירטואליים והאמיתיים, וביקש מהם להתגייס ולסייע לבית הספר. התגובות לא איחרו להגיע. מלבד מתנדבים, הצליח השר איתן לגייס תרומות בסך של כ־200 אלף שקלים לטובת הפעלת סביבת לימודים ממוחשבת והכשרת מורי בית הספר להוראה בה.

בנוסף, בזכות תרומות שהשיג, יוקם החל מהשנה הבאה מרכז מחשבים שיפעל בשעות אחר הצהריים במקום ויספק, נוסף על ארוחה קלה, פעילות חינוכית בשעות אחר הצהריים.

בין המגיבים היה גם יגאל לוי, כדורגלן עבר ואחיו של רוני לוי מאמן קבוצת בית"ר ירושלים, שהקים בבית הספר קבוצת כדורגל של 24 שחקנים, אותם הוא מאמן בהתנדבות מזה מספר חודשים.

עם זאת, לא כולם מקבלים בברכה את הפעילות למען בית הספר ותלמידיו. דניאל אוריה, ממנהיגי הקהילה בעיר, סבור כי הזרמת הכספים לבית הספר מונעת את סגירתו, ובכך מנציחה את ההפרדה הגזענית בין תלמידי הקהילה לילדים אחרים. "בית הספר הוא פצצה מתקתקת, ולצערי מקבלי ההחלטות בעירייה נותנים יד למצב הזה", אמר.

אוריה מוסיף: "אני מברך את כל האנשים שתורמים ורוצים לעזור, אבל בית הספר לא משרת את בני הקהילה. לא יכול להיות מצב שבמדינה מתוקנת, בה בני הקהילה רוצים להיות חלק מהכלל, ממשיכים לתקצב את המקום ומביאים תורמים, כשהם מראים בעצם את המסכנות של הילדים האתיופים שלומדים בגטו. התרומות נותנות לבית הספר אורך נשימה, כשהתוכנית שלנו היא לפזר אותם במוסדות חינוך אחרים וליצור אינטגרציה".

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של "ידיעות פתח תקוה"