תושב פתח תקוה בן 56, שהפקיד לחשבון הבנק של אמו 100 אלף שקלים לפני מותה, ייאלץ להתחלק בהם עם אחיינו האבוד. אלא שהאחיין, שחי ככל הנראה בגרמניה, כלל אינו מודע לירושה, ובינתיים נשמר הכסף עבורו במשמורת.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

במהלך השנים העביר האיש לאמו קצבה חודשית נדיבה, ומשנפטרה נותרו בחשבונה כ־100 אלף שקלים. האם לא הקפידה לכתוב צוואה, והוא נאלץ להוציא צו ירושה. אלא שכאן חלה תפנית מפתיעה: התברר כי לאחיו שנפטר נולד בן, שעם השנים נעלמו עקבותיו.

האחיין האבוד יוצג על ידי האפוטרופוס הכללי ונקבע כי הבן הסועד זכאי לקבל רק כמחצית מהכספים אותם הפקיד בחשבון אמו. לטענת עו"ד סיון כהן, המתמחה בתיקי ירושות ועיזבונות, כדי למנוע תרחישים מעין אלה יש לאפיין העברות כספים להורים מבוגרים כהלוואות, ולנסחן ככאלה.

אלא שעבור הבן המסור זה כבר מאוחר מדי. "הסיפור הנדיר הזה משקף היטב את יתרונות ומגבלות חוק הירושות בישראל", הוסיפה עו"ד כהן. "כשקיים יורש נעדר, תועבר הבקשה למתן צו ירושה באופן אוטומטי מרשם הירושות לבית המשפט לענייני משפחה כדי שזה יכריע בעתידו".

בינתיים, נקבע כי על האיש, שטוען לירושת כל הכספים, לעשות את כל המאמצים הנדרשים על מנת לאתר את אחיינו האבוד. אלא שלמרות מאמציו, שכללו פנייה למשרד הפנים בגרמניה, האחיין האבוד לא אותר.

עם זאת, כאמור, ייאלץ האיש להסתפק במחצית מהונה של אמו, בעוד שהיתרה תישאר למשמורת עבור האחיין, שמעולם לא פגש במנוחה, ולא היה עימה בקשר.