עשרות מוסדות חינוך בפתח תקוה פועלים ללא אישורי בטיחות, כשבחלקם קיימים ליקויים חמורים. הסיבה: מהנדס העיר, סרג'יו רטרסקו, מסרב לאפשר לחברה חיצונית, המאושרת על ידי משרד החינוך, לבדוק את המוסדות. בפועל, נופל נטל הבדיקה על מהנדס אחד בלבד.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

ישיבת ועדת החינוך העירונית, שהתקיימה ביום חמישי שעבר, הוקדשה לנושא, ולאור הממצאים פתיחת שנת הלימודים הבאה מוטלת בספק. "יש כיום מהנדס אחד שאחראי מטעם משרד החינוך לאישור מוסדות החינוך מבחינה בטיחותית", הסביר יו"ר ועד ההורים העירוני, גדי יפה. "הוא אומר שהמצב ממש לא טוב ובחלק מהמקומות פשוט גרוע".

לדבריו, אין לאותו מהנדס משרד או עזרה אחרת. "הוא צריך לבדוק כ־250 גני ילדים וכשישים בתי ספר בעיר", אמר. "הוא פשוט לא מספיק הכל. לכן, יש הרבה מוסדות ללא אישורי בטיחות. חלק מהמקומות לא נבדקו כלל, ובחלק מהמקומות לא תוקנו הליקויים שהתגלו. המצב ממש לא טוב".

בעיה נוספת הנובעת מכך היא שמשרד החינוך מסרב להעביר תקציבים למוסדות שלא קיבלו את אישורי הבטיחות הנדרשים. לכן, חלק גדול ממוסדות החינוך בעיר לא קיבלו את התקציבים המיועדים להם, וספק אם יקבלו אותם לקראת שנת הלימודים הבאה.

"העירייה רצתה להביא חברה פרטית לבדיקת הליקויים, אבל מהנדס העיר מסרב לקחת אחריות על כך", ציין יפה. "זו שערורייה כי מדובר בחברה שפועלת ברחבי הארץ ואושרה על ידי משרד החינוך. רק בפתח־תקוה מסכנים את חיי התלמידים כי מהנדס העיר מתעקש שאדם בודד יבדוק את כל מוסדות החינוך".

בוועדת החינוך ביקשו מסגן ראש העירייה, איציק ברוורמן, המכהן גם כיו"ר הוועדה, לפנות לראש העירייה, איציק אוחיון, במטרה לקדם את הנושא. "הפרטים יובאו לידיעת ראש העירייה בדרישה לדון בהם במועצת העיר", ציין ברוורמן. "המהנדס שבודק את מוסדות החינוך זקוק לסיוע וצריך לראות כיצד ניתן לעשות זאת".

יפה זועם גם על העובדה שמועצת העיר אישרה בשבוע שעבר עוד 35 מיליון לטובת השלמת בניית האצטדיון העירוני החדש. "המשמעות היא כי הרבה תקציבים, שיועדו לבניית בתי ספר, כמו השש-שנתי בשכונת אם המושבות, יתעכבו", סיכם. "בניית מוסדות אלה או שיפוץ מוסדות אחרים לא תסתיים בזמן. אני צופה שתהיה מצוקה בכיתות הלימוד, מעבר לזו שקיימת כיום".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בעקבות העלאת נושא המצוקה בוועדת החינוך העירונית, נבחנות דרכים למציאת פתרון ליעילות וזירוז האישורים. באשר לדברי יפה: השנה העברנו את התקציבים המיועדים לחינוך כבר בחודשים נובמבר ודצמבר 2010. לא יהיה כל עיכוב בכל אחד מהמרכיבים הקשורים לחינוך ובתוכם, כמובן, הקמת המבנים לבתי הספר וגני הילדים".