שלושה חיילים מפתח תקוה, ואחד מראש העין יקבלו ביום העצמאות יחד עם 116 חיילים נוספים את תואר מצטייני הנשיא. בשבוע וחצי האחרונים הם נמצאים בהר הרצל לצורך חזרות לטקס הדלקת המשואות, שייפתח את חגיגות היום המיוחד. למחרת בבוקר הם יגיעו למשכן נשיא המדינה ויפגשו את שמעון פרס, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

אחד מהמצטיינים הוא סמ"ר הרצל מפתח תקוה, שמשרת ביחידת עוקץ, המתמחה בעבודה עם כלבים. "אני יוצא למבצעים עם כלבים", הוא מספר.

"הייתי 'מורעל' על הצבא עוד לפני הגיוס. עשיתי מסלול קשה והשתתפתי בכל גזרות הלחימה עם הכלב. ביחידה שלנו יש כלבים שמאתרים חומרי נפץ, ויש גם כלבי תקיפה. הייעוד של הכלב שלי הוא תקיפה, והמטרה היא להגן על אזרחי ישראל מפעילות חבלנית".

רב"ט עמית קוממי מפתח תקוה, שמשרתת בתל נוף כמכונאית מטוסי F16, דואגת כי הם ימריאו וינחתו בשלום. "כל בעיה הכי קטנה במטוס, למשל, אם נכנסת ציפור או אבן למנוע, מגיעה אלינו", היא אומרת. "אנחנו מפרקים את המנוע לחלקים הכי קטנים, בודקים, מרכיבים ומחזירים חזרה לאוויר. אני אוהבת את העבודה הזאת, למרות שהיא פיזית ואולי לא אופיינית לנשים. אני מרגישה שאני תורמת למדינה".

את מתרגשת לפגוש את הנשיא?
"מאוד. לכל חייל מותר להביא שני מוזמנים. אגיע עם ההורים שלי, שגם מאוד מתרגשים לראות אותי במעמד הזה. הגעתי לאן שהגעתי הרבה בזכותם. אני מתכוונת להגיד לפרס שאני תורמת הרבה, אוהבת לשרת את המדינה ומעוניינת להשאר בקבע".


החיילים המצטיינים (צילום באדיבות דובר צה"ל)

סמל רותם שמואלי, אף היא תושבת העיר, משרתת כמש"קית חינוך ביחידת חרב, גדוד חי"ר דרוזי בגזרת הצפון. שמואלי עוסקת בקידום מעמד העדה בצה"ל. "במהלך השירות עברתי תהליך עם החיילים ועם עצמי", היא מספרת.

"הדבר המרכזי שאנחנו עובדים עליו עכשיו זו סדרת חינוך בנושא זהות ישראלית דרוזית, במסגרתה יוצאים החיילים ליום מיוחד, כל פעם בנושא אחר. אנחנו דואגים לקדם את המורשת דרוזית, נפגשים עם קצינים מהעדה, הולכים ליד לבנים ועובדים בשיתוף פעולה עם חיל ההנצחה".

גם מקומה של ראש העין לא נפקד מהטקס המרגש. סמ"ר אלעד משה, המתפקד כלוחם מחלקה במסייעת 51 של גולני, היה השבוע מאושר. "היינו בצפון בגבול עם לבנון, ועכשיו אנחנו בעזה", הוא אומר. "אנחנו דואגים שהאזרחים בעורף יוכלו לחיות בשקט. זה הכי חשוב".