רבנים בראש העין, בראשות הרב הראשי, עזריה בסיס, ממשיכים בשלהם. הפעם הם קוראים להחרים את חגיגות יום העצמאות, שאמורות לכלול את התיאטרון הערבי-עברי ביפו. בנוסף, יוצא קצפם על קיום מופעים המשלבים בנים ובנות.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

ביום שלישי הקרוב, בשעה שמונה וחצי בערב, אמור להתקיים המופע 'אלף לילה ולילה' במגדל צדק. מדובר בשיתוף פעולה יוצא דופן בין התיאטרון הערבי-עברי ביפו, התיאטרון הלאומי 'הבימה', העירייה ורשות הטבע והגנים. אלא שיש, כאמור, מי שדורש להשבית את החגיגה. עם פרסום דבר ההופעה על ידי העירייה הזדרזו הרבנים והודיעו כי הם מתנגדים בתוקף לקיום האירוע בשל שיתוף הפעולה בין יהודים לערבים, וכן מטעמים של היעדר צניעות.

"הרבנים קבעו שברגע שעבר יום העצמאות, נכנס לתוקפו צו האוסר על תושבי העיר לבלות מול במות ריקודים, המעורבים ביהודים ובערבים, או להשתתף בפריצות האופפת את הפארקים הציבוריים", הסביר הממונה לשעבר על המועצה הדתית והמקורב לרב בסיס, חנניה צפר. "הציבור הכללי והמסורתי בעיר חש מקופח מאחר והוא כן היה רוצה להשתתף בחגיגות יום העצמאות".

לדבריו, דווקא ביום, שמסמל את אחדות מדינת ישראל, מונעת הרשות המקומית מהציבור הדתי מסורתי מלהשתתף כי התכנים מתאימים רק ליהודים חילוניים ולערבים מכפר קאסם וג'לג'וליה. "זה חילול החג ובושה וחרפה לעיר", הסביר.

בתגובה לקריאות אלה פרסמו מחזיקת תיק החינוך בעיריה, סיגל שיינמן (מרצ), ויו"ר סניף התנועה בעיר מיה אור, תגובה משותפת, בה נאמר: "אנו מגנות באופן נחרץ כל ניסיון של הגופים הדתיים והחרדיים בראש העין להמשיך לזרות שנאה ופירוד, והחזרתה של העיר לזמנים חשוכים. הקריאות לשנאת האחר בסמיכות כזו ליום השואה והגבורה הופכות אותנו לאחת מהמדינות החשוכות שאין להן מקום במשפחת העמים. לא תהיה הפרדה בין נשים וגברים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים".

גורם מקצועי בתיאטרון הערבי-עברי ביפו אמר כי מדובר בטענות תמוהות, שלא ישנו את המצב. לדבריו, מתכוונים אמני התיאטרון להגיע לראש העין ולחגוג עם תושביה את יום העצמאות. כמו כן, הוא הדגיש כי התיאטרון הערבי-עברי חריג בנוף הישראלי מבחינת המעורבות החברתית שלו וסגנונו.

מהעירייה נמסר בתגובה: "מדובר בדברי קשקוש והבל של מר צפר. דבריו אינם ראויים לתגובה ומביישים את אומרם".