1991. עיריית פתח תקוה והעומד בראשה גיורא לב מחליטים לגמול למשה קצב על פועלו ומעניקים לו אזרחות כבוד. 20 שנה אחרי, לב כבר מזמן לא ראש העירייה, במועצת העיר יש מי שמבקשים כעת, עם הרשעתו של קצב באונס, לשלול ממנו את תואר הכבוד.

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק

בשבוע שעבר סערה המדינה כשהנשיא השמיני של מדינת ישראל נידון לשבע שנות מאסר אחרי שהורשע בשני מעשי אונס, הטרדה מינית ומעשים מגונים בנשים שעבדו איתו במשרדי הממשלה השונים. קצב הכחיש את המיוחס לו, גם לאחר שהרכב של שלושה שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי גרסתו אינה אמינה.

אזרחות הכבוד שלו בפתח תקוה אושרה במספר שלבים: תחילה התכנסה ועדת "יקירי העיר", המורכבת מחברי מועצה, ובה הועלו שמות אישי ציבור שהם חפצים ביקרם.לאחר שנבחרו המועדפים, הועבר שמם למועצת העיר שם נערכת הצבעה בעניין. בשנת 91' כיהנו במועצת העיר ראש העירייה לשעבר דב תבורי, דוד לוי ושלמה לינצר. קצב כיהן אז כשר התחבורה, וההחלטה להעניק לו את התואר עברה ללא שום מכשול.

"אני זוכר שהענקנו לו את התואר הזה", סיפר השבוע ראש העירייה לשעבר, גיורא לב שלא מתראיין מאז פרש. "לי אין כל עמדה בנושא. אם חברי המועצה הנוכחיים רוצים לבטל לו את אזרחות הכבוד, הם יכולים לעשות מה שהם רוצים".

עם זאת, לא כולם חושבים כך. שרה אורן, חברת המועצה ויו"ר הירוקים, שלחה השבוע מכתב לראש העירייה הנוכחי, איציק אוחיון, בו היא מבקשת ממנו לדון מחדש באזרחות הכבוד שניתנה לנשיא המורשע לפני 20 שנה. "לא ידוע על פעולה ספציפית שמר קצב ביצע למען העיר, וכמובן שמדובר באקט הכרזתי של הכרה וכיבוד של אדם עבור פועלו הכללי", כותבת אורן. "משהוכח שמר קצב אינו ראוי לכבוד, יש לנקוט באקט שמהותו התנערות והוקעה של מעשיו של האיש, שבגינם הורשע בבית המשפט ונידון למאסר ממושך. אזרח כבוד הוא תואר המוענק לאדם כאות הזדהות והערכה, ויש לו משמעות חינוכית וציבורית. שמו של האיש אף מתנוסס על לוח אזרחי הכבוד. איזו דוגמא הוא מהווה עכשיו משהוכח כי מעשיו פליליים ואלימים ומכוונים נגד נשים?".


קצב בבית המשפט (צילום: AP)

לקריאה זו מצטרפת גם חברת הכנסת ותושבת העיר, זהבה גלאון (מר"צ), שגורסת כי לא מכבודה של העיר שקצב יימנה על אזרחי הכבוד שלה. "התואר אזרח של כבוד איננו ראוי להינתן למישהו כמו קצב, שבית המשפט החליט לגביו שהוא אנס", אומרת גלאון, "יהיה נכון אם מועצת העיר תשלול ממנו את התואר הזה כצעד סמבולי, שהרי אין בו יותר מדי תוכן".

מי שדווקא מחזיק בדעה הפוכה הוא חבר המועצה וראש רשימת "מאמינים בפתח־תקוה", יעקב פלהיימר. "מה שניתן לו בעבר הוענק על סמך דברים טובים שהוא עשה, ואת זה אי אפשר לקחת ממנו", הוא אומר. "גם שמעון פרס, כשנדרש לסוגיה - האם להוציא את פסל קצב מבית הנשיא - אמר שאת ההיסטוריה אי אפשר לשכתב. על הדברים הטובים שהוא עשה, הוא קיבל פרס, ועל הדברים הרעים שעשה, הוא מקבל עונש. בנוסף, לא מדובר כאן באיזו הטבה משמעותית על חשבון הציבור".

יצוין, כי לפני מספר שבועות נחשף ב-mynet כי איש חינוך בכיר בתל אביב, עקר את העץ שנטע הנשיא לשעבר בביקורו באתר מחנה השמדה בפולין.

מי שהפגינה עמדה חד משמעית נגד שלילת התואר ממשה קצב היא העירייה. "בניגוד לאחרים, אנחנו מסרבים להצטרף לחגיגה ולעליהום כנגד קצב", הבהיר דובר העירייה חזי חקאק. "העונש אותו הוא קיבל חמור מספיק, והקריאה לשלול ממנו את התואר זו כבר התעללות. זו החלטה שהתקבלה בשנת 1991, ואנו לא מתכוונים לערער עליה. אין לנו עניין להמשיך ולתלות אותו בכיכר העיר".

יועץ התקשורת של משה קצב, אמנון שומרון, מסר בתגובה: "חבל שגם בפתח תקוה יש מי שרוצה להצטרף לחגיגת השנאה כלפי משה קצב".