יקי דיין, תושב יישוב בצפון הארץ, הצליח לאתר עבריינים מפתח תקוה שפרצו לרכבו וגנבו תיק שהכיל מסמכים חשובים ומכשיר אייפד יוקרתי. דיין, חובב טכנולוגיה מושבע, הפעיל את כל הידע שברשותו, איתר את הגנבים והשיב את רכושו.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

ביום שלישי שעבר הגיע דיין לבית העלמין סגולה כדי להשתתף בטקס במקום. כשחזר לרכבו, גילה לתדהמתו כי אחת השמשות נופצה, והתיק אשר הכיל את רכושו נעלם.

אלא שדיין, איש מחשבים הידוע בקרב חבריו כחובב גאדג'טים ושלל עזרים טכנולוגים, לא אמר נואש. "באותו הרגע התקשרתי לבת שלי, שהיתה בבית, באמצעות הטלפון הסלולרי שלי", שיחזר. "יש תוכנה שאפשר להתחבר אליה באמצעות האינטרנט, שנקראת Find My iPad. ניתן בעזרתה לראות על המחשב היכן נמצא המכשיר".

לדבריו, תוך מספר דקות הופיעה על מסך המחשב של בתו מפה, ועליה סמן כחול מהבהב. מאותו הרגע התפתח מרדף, שהחל בבית העלמין סגולה, נמשך לבית העלמין ירקון ועבר ברחבי פתח תקוה.

"בכל אותו זמן היא כיוונה אותי בטלפון", הוסיף דיין. "למשל, היא אמרה לי: 'הם פנו לרחוב ההסתדרות', 'הם פנו לכיוון כביש 40'". בשלב מסוים הגיעו הגנבים לשכונת עמישב, והפעם התפתח מרדף רגלי. בשלב כלשהו נעצר הסמן על אחד הבתים במקום. "התקשרתי למשטרה וביקשתי מהם להגיע", סיפר דיין. "הם רצו שאגיע לתחנה ואגיש תלונה, אבל הסברתי להם שאם אעשה זאת לא אוכל להמשיך במעקב".

לדבריו, חשבו תחילה השוטרים כי מדובר בפרי דמיונו, אולם כעבור 40 דקות הם התייצבו בפתח הבית החשוד. "הם הסבירו לי שהם לא יכולים להיכנס ללא צו", אמר דיין. "בסופו של דבר עליתי איתם עד לקומה החשודה, אבל הם נותרו בחוץ".

אלא שדיין הצליח להפתיע בכל זאת. "הפעלתי עזר טכני מיוחד וגרמתי לאייפד לצפצף באמצעות שליטה מרחוק", ציין. "כך הצלחתי לאתר את הדירה המדויקת ממנה בקע הקול, אלא שהבחורה באותו הבית סירבה לפתוח לנו את הדלת. פתאום הבת שלי צעקה לי שהמכשיר נזרק מהחלון לרחוב. יצאתי החוצה ומצאתי אותו בשלמותו".

בשלב זה הוא הגיש תלונה רשמית במשטרה, שאמרה לו כי היא מטפלת במקרה, וכי צפויים בקרוב מעצרים.