"הוא נתן לי מכות רצח, חנק אותי, צבט אותי והתנפל עליי. עוד רגע הוא היה הורג אותי. היו בנות שצפו ואמרו לו להפסיק, אבל זה לא עזר. ביקשתי ממנו לעצור בעצמי ואפילו צעקתי, אבל הוא לא התייחס. להפך, הוא חנק אותי יותר חזק. חשבתי שאני עומד להתעלף", כך סיפר השבוע ילד בן 11 מפתח־תקוה, שלומד בבית הספר בר לב בפתח תקוה.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

לא מדובר על מריבה בין שני תלמידים על רקע סכסוך כלשהו, אלא בניסיון ילדותי לחקות קרבות היאבקות מסוג WWE ו־MMA, המוקרנים על מסך הטלוויזיה. המקרה הנוכחי הסתיים בילד חבול שנזקק לטיפול רפואי, ובתלונה במשטרה מצד אמו כלפי התלמיד המכה. עם זאת, מתברר כי אין מדובר במקרה יחיד וחריג, אלא בתופעה המתפשטת בבתי ספר יסודיים בעיר במסגרתה מכים התלמידים האחד את השני, סתם ככה בשביל הכיף.

בינתיים, הורה ראש אגף החינוך, יעקב בן שמחון, על קיום הסברה מקפת בקרב בתי ספר בעיר שתכלול שחקני טלוויזיה.
קרבות מגע

משחק חדש
זה קורה כמעט מדי יום בבתי הספר בעיר, בעיקר היסודיים. התלמידים יוצאים להפסקה ומארגנים תחרויות היאבקות בחצר. את ההשראה הם מקבלים מתוכניות טלוויזיה פופולריות, שבהן מוצגים קרבות ה-MMA ו־WWE. מדובר בענף ספורט המדמה קרב פנים אל פנים, המתיר שימוש במגוון רחב של שיטות לחימה גופנית.

אלא שבאותן תוכניות מככבים מתאבקים מקצועיים, ולא פחות חשוב מכך - אלה קרבות מבוימים, שתוצאותיהם נקבעים מראש. מטבע הדברים, הילדים אינם מודעים תמיד לעובדות אלה, ומנסים לחקות את מה שרואות עיניהם. אחד מאותם אירועים התרחש בשבוע שעבר במהלך הפסקה בבית ספר בעיר.

"תלמיד הציע לי לשחק MMA ו-WWE", שיחזר הילד החבול. "לא ידעתי מה החוקים כי אני לא רואה את התוכניות האלה. אחרי שהסיוט הזה נגמר, ראיתי שיש לי שטפי דם ענקים בגב ובפנים. שאלתי את הילד השני 'למה עשית לי את זה?' במהשך הלכתי לחדר המורים ואמרתי לעצמי ש'בא לי למות'".

אף מורה לא ניסה להפריד?
"לא היתה מורה תורנית, והמנהלת לא עשתה כלום. הילד המכה הושעה לשעתיים".

הרבה ילדים משחקים במשחקי היאבקות?
"מלא. זה מה שהם עושים בהפסקות. הם לומדים את זה מהטלוויזיה. אני במקרה לא מסתכל, אבל הרבה חבר'ה דווקא כן".


הילד שהותקף. "הוא היה הורג אותי" (צילום: גיל לרנר)

אמו של הילד סיפרה: "מדובר במשחקים מאוד מסוכנים. הם רואים את הקרבות בטלוויזיה ומיישמים אותם בהפסקות. אני מצפה מהנהלת בית ספר ברלב לעצור את התופעה. כיצד ייתכן שלא היתה מורה תורנית בחצר שתשגיח? לצערי, הילד המכה לא טופל בחומרה או הושעה מהלימודים לתקופה ממושכת. זה מראה על אוזלת יד של ההנהלה".

ידעת על התופעה הזאת?
"שמעתי, אבל לא נכנסתי לזה לעומק. כשהבן שלי נפגע דיברתי עם הורים נוספים, והבנתי כי מדובר במשהו נרחב ומסוכן. חייבים לטפל בבעיה לפני שיקרה אסון. הבן שלי היה בסכנת חיים".

לאחר המקרה התלוננו הורים נוספים מבית הספר. "לא פעם אמרתי שלא נלחמים מספיק באלימות בבית הספר הזה", אמרה אם נוספת. "גם בבתי ספר אחרים שמעתי על קיום קרבות דומים בהפסקות. מינהל החינוך חייב להביא אנשים מקצועיים שידברו עם התלמידים, ויסבירו להם שאסור לחקות תוכניות טלוויזיה אלימות. צריך להסביר להם שהקרבות מזוייפים. הם חושבים שזה אמיתי, ואז הכל מותר".

יו"ר ועד ההורים בבית הספר, יוסי ויינר, ציין: "לא ידוע לי על קרבות היאבקות. עם זאת, במידה שאכן הם מתקיימים בהפסקות, אני סבור שמערכת החינוך צריכה להדריך את התלמידים. ההורים צריכים לתרום לזה, גם באמצעות חינוך בבית. הרי הילדים רואים את הקרבות האלה בטלוויזיה בביתם".

גורם מקצועי בבית הספר הבהיר כי המוסד החינוכי משתדל לעשות הכל כדי למנוע אלימות בין תלמידים בהפסקות. "ברור שגם ההורים צריכים לשוחח עם הילדים על זה בבית", הוסיף. "צריך להבין שהמורים לא נמצאים בכל פינה ופינה. בכל מקרה, נדאג להסביר לתלמידים את הסכנות. לא מדובר במקרים שמתרחשים רק אצלנו, אלא בהרבה מוסדות חינוך בעיר".

"בשביל הכיף"
משיחות שערכנו עם תלמידים בעיר מתברר כי אותו גורם מקצועי ב'בר לב' צודק: כמעט בכל בתי הספר היסודיים מתקיימים קרבות שכאלה בהפסקות. "אני כל הזמן מסתכל על הקרבות האלה בערוץ הספורט", סיפר תלמיד מבית ספר יסודי אחר. "זה מגניב. אתה רואה איך הם קופצים אחד על השני ואיך הם נלחמים כמו גברים. זה חבל על הזמן, משהו לא מהעולם הזה. בדרך כלל אנחנו משחקים בזה בהפסקה הגדולה. עד עכשיו לא שמעתי על מישהו שנפצע, מקסימום כמה סימנים כחולים. מה כבר יכול לקרות?".

תלמיד בבית ספר יסודי אחר הוסיף: ”אנחנו עושים את זה בשביל הכיף, זה לא נראה לי כזה מסוכן. פעם תלמיד פוצץ מישהו במכות, אבל זה בקטנה. ברוב הפעמים נותנים מכות האחד לשני, ואחר כך ח