בתי ספר וגני ילדים בפתח תקוה נותרו השבוע ללא שמירה, זאת לאחר שבדיקת העירייה העלתה כי מאבטחים רבים אינם רשאים לשאת נשק. "במצב הנוכחי תלמידים רבים קופצים מעל הגדר ומסכנים את עצמם", אמר יו"ר ועד תיכון ברנר, דוד חג'ג'. במשטרה טוענים כי בעירייה לא התייעצו עימם טרם ההחלטה.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

הורים רבים בבתי הספר פיק"א, ברנר, פיינשטיין, וכן בגני ילדים עירוניים נדהמו לגלות כי המאבטחים נעלמו או שנושא השמירה צומצם למינימום. "פתאום הודיעו כי לשומר אין הכשרה, ולכן בוטלה השמירה ביום ראשון", הסביר יו"ר ועד ההורים בפיק"א, איציק לוזון. "ההנהלה אילתרה והציבה את אב הבית כשומר. הודענו מיידית שאם הנושא לא יטופל, נשבית את בית הספר".

אחד המתחמים החינוכיים הגדולים בעיר כולל את תיכון ברנר וחטיבת הביניים פיינשטיין, שניתן להיכנס אליהם משני שערים. בהיעדר שומר ננעל השבוע אחד מהם, ותלמידים נאלצו ללכת כקילומטר כדי להיכנס דרך השער השני.
"חצי מהתלמידים מגיעים מכיוון השכונות המזרחיות", הסביר חג'ג'. "תלמידים שהתעצלו ללכת מרחק רב טיפסו על הגדר ונכנסו. לא ייתכן שינעלו את אחד השערים של מתחם חינוכי גדול כל כך. מדובר בשער מרכזי ואנחנו דורשים לפתוח אותו מיד".

יו"ר ועד ההורים העירוני, גדי יפה, הסביר כי הבעיה קיימת בנוסף במספר גני ילדים ברחבי העיר. "מדובר במחדל של העירייה", אמר. "לא מעניין אותנו מהיכן מגיעים השומרים. העירייה צריכה לדאוג מראש כי כל מי שמגיע לשמור על מוסדות החינוך יהיה מוסמך לכך. העובדה שבאמצע השנה מגלים כי חלקם אינם מוסמכים אינה מקובלת".

מהעירייה נמסר בתגובה: "על פי הנחיית המשטרה, אין להציב מאבטחים ללא הכשרה במוסדות חינוך. כל הפעילויות מתבצעות בתיאום עם המשטרה. בית הספר פיק"א קיבל הנחיה להציב עובד מטעם צוות המוסד החינוכי, וכן לערוך סריקה ולנעול את השער".

סגן מפקד משטרת פתח תקוה, רפ"ק ירון אחרק, אמר: "לא הודענו לאף אחד להפסיק את השמירה. ביצענו פעילות רגילה באזור מוסדות החינוך".