אלה מכם שהשאירו את רכבם למשך יותר משעתיים באחד ממקומות החניה באזור התעשייה של קריית אריה בפתח תקוה, מכירים את הנוהל בעת חזרתכם. שמשת הרכב מלאה בכרטיסי ביקור צבעוניים, המעוטרים בתמונות של בחורות בלבוש מינימלי. על גבי הכרטיס מופיעה לרוב הצעה לעיסוי רפואי, שיגרום לכם להרגיש משוחררים ונינוחים יותר.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

אלא שבין השורות ניתן להבין שהעיסוי הוא הרבה יותר ממסאז' רפואי. אם תשלמו מספיק, תוכלו לקבל טיפול בעל אופי מיני. אותם כרטיסים הם עדות לתופעה הולכת וגדלה בעיר, שהפכה לאחרונה לגן עדן לבתי בושת המספקים שירותי מין לכל דורש תמורת תשלום.

לטענת המשטרה, לא פחות מ־30 בתי בושת פועלים במרכז פתח תקוה, והיד עוד נטויה. המפעילים לא ממש חוששים מפשיטות, וזו רק שאלה של זמן (קצר בדרך כלל) עד שהם מתארגנים מחדש וחוזרים לפעילות מלאה.

"האמת היא שהלכתי מתוך סקרנות", מספר אורן, שהתנסה בעיסוי אחרי שמצא כרטיס ביקור על שמשת רכבו. "זה נעשה ברחוב צדדי, שלא ממש היתה בו תנועה ערה של אנשים. המקום עצמו נראה די מושקע מבחוץ, לא כמו מכון ליווי זול שהיית מצפה ממנו להיות. היו אורות צבעונים, ועץ דקל קטן מלאכותי.
"בכניסה מישהי הציגה את עצמה כאחראית על המקום. היא לא היתה לבושה חשוף או בכל סממן זול אחר. צריך לזכור שיש גם אנשים שמגיעים כדי לקבל גם מסאז'ים בריאותיים. בהמשך היא הכניסה אותי לאחד החדרים, והסבירה כי 45 דקות של טיפול יעלו 150 שקלים".

מה קרה בהמשך?
"התנהל בחדר מעין משא ומתן, הפעם עם הבחורה שאחראית על העיסוי. היא שאלה איזה סוג מסאז' אני מעדיף, ותוך כדי הציעה משהו קצת שונה. היא קראה לזה הרפיה, ביקשה ממני להתפשט לגמרי, מרחה על עצמה שמן ויצרה חיכוך ביני לבינה עד שהגעתי לסיפוקי. תמורת טיפול שכזה היא לקחה 200 שקלים. לי לא הציעו יותר מזה, אבל אני מכיר כאלה שקיבלו במקום הזה שירות מיני מלא".

שילוב כוחות
בתי בושות בפתח תקוה אינם תופעה חדשה. עם זאת, בשנה האחרונה שמה לה משטרת העיר כיעד לנסות ולמגר את הנגע. עדות לכך היא העלייה בכמות הפשיטות בשנת 2010, למרות שמתן שירותי מין תמורת כסף אינה עבירה על פי חוקי המדינה. העבירה עצמה היא הפעלת המקום למטרות אלו או אחזקת נשים ושידולן לעסוק בזנות. מנתוני המשטרה עולה כי בשנת 2009 נרשמו 14 פשיטות על בתי בושת, ואילו שנה לאחר מכן כבר בוצעו 47. השנה נרשמו 10 פשיטות, ארבע מתוכן במרכז העיר.

"החל מהשנה שעברה התלבשנו חזק על המקומות הללו, שפועלים באופן בלתי חוקי", מספר רונן, קצין מודיעין ובילוש בפתח תקוה. "היה חשוב תחילה לטפל במרכז העיר. הפעילות של המקומות הללו נעשית במסווה של מסאג'. אנחנו צריכים להוכיח כי מדובר בדברים שהם מעבר לעיסויים שיגרתים".

כיצד מתבצעת הפעילות?
"אנחנו עובדים בשיטה של כתישה. מגיעים לשם פעם אחר פעם. השנה גם עלינו כיתה בטיפול בתופעה. מעבר למישור המודיעיני רתמנו גם רשויות אחרות, כמו מס הכנסה, ביטוח לאומי והעירייה. אנחנו תוקפים את המקומות הללו בפעילות משולבת".

מהם המקומות העיקריים בהם נמצאים בתי בושת?
"רחוב בר כוכבא, סטרומה וגולדנהירש נחשבים לשלושת המקומות המרכזיים. כיום, אחרי שפעלנו נגדם בנחרצות, עזבו רבים את מרכז העיר ועברו לאזורי התעשייה".

מה הפרופיל של זונה ממוצעת?
"מדובר לרוב בבחורות צעירות, בעיקר עולות מחבר העמים. יש כאלה שהן אמהות חד הוריות, והעבודה בזנות היא הפרנסה היחידה שלהן. חשוב לציין כי רוב הבנות שעובדות בעיר כלל לא גרות כאן, אלא במקומות אחרים".

יש גם מקרים יוצאי דופן?
"פעם עצרנו אישה נשואה, שסיפקה שירותי מין בזמן שהיתה בהריון. בכל הקשור ללקוחות, הרי שמדובר ביהודים, בערבים, בחרדים ובצעירים. כולם מגיעים לשם".


במשטרה מבינים שמדובר במלחמת התשה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

רס"ב רמי עמרם, מפקד השיטור הקהילתי, מספר כי אין בדרך כלל בעיה להגיע לאותם בתי בושת. "אתה יכול למצוא מודעות בעיתונים ובאינטרנט", הוא אומר. "לא כותבים בפירוש שהשירות כולל מין, אבל אתה מבין בין השורות. כשאנחנו מגיעים למקום, אחד משלנו נכנס במסווה של לקוח. אם הבחורה מציעה לו שירותי מין, אנחנו מתחילים לפעול".

כיצד זה מסתיים?
"צוות משטרתי נכנס ועוצר את הבחורות, שמקבלות צו הרחקה. אם הן ממשיכות בעבודתן, הן נעצרות ליותר מלילה אחד ופותחים נגדן בהליכים פליליים".

לדבריו, השלב בו נעצרות הבנות לא תמיד קל. "אנחנו נתקלים בבכי רב ובתחנונים", הוא משחזר. "הן מבקשות שלא נמנע מהן אפשרות לפרנס את משפחתן. הן חושבות שלעשות מסאג' זה לא נורא, ושזה לא ביג דיל לאונן למישהו כדי להתפרנס. במקרים רבים הן מנסות לשחק על הרגש, אבל זה לא יכול להיות שיקול. העבודה חייבת להתבצע".

"נשים נורמטיביות