מינהל החינוך בפתח תקוה נגד הפייסבוק. לאור המקרים הקשים שאירעו לאחרונה על רקע שימוש תלמידים ברשת החברתית החליטו באגף החינוך להפעיל תוכנית לצמצום השימוש בה. מנהל המינהל, רמי הופנברג, ממליץ לילדים לדחות את השימוש בפייסבוק בכמה שנים.

בשבוע שעבר סערה המדינה לאחר שחבריו של תלמיד עודדו אותו להתאבד ברשת הפייסבוק. המידע אודות הסכנות באינטרנט ידועות כבר זמן רב, ובמינהל החינוך לא נותרו אדישים. על פי התכנון, ישתתפו תלמידים מתיכון 'ברנר' בפיילוט במסגרתו הם יגיעו לבתי ספר יסודיים, וילמדו את התלמידים כיצד להשתמש בפייסבוק ובאתרים אחרים באינטרנט בצורה אחראית.

"הרציונל של התוכנית הוא חינוך לשימוש זהיר באינטרנט בכלל ובפייסבוק בפרט", הסבירה מנהלת 'ברנר', מיכל רייכרט. "אני מודעת לכך שקשה מאוד לגמול תלמידים מלהשתמש בפייסבוק, אבל אם נבהיר להם את הסכנות. זה בהחלט יכול לתרום".

לגבי השאלה האם היא מאמינה שתוכנית חינוכית תמנע מבני נוער להשתמש בפייסבוק אומרת רייכרט שהיא אינה רואה דרך אחרת. "הבעיה היא שההורים לא כל כך יודעים מה זה. רובם לא נכנסים לפייסבוק ולא יודעים מה הולך שם. הם לא מבינים שחלק גדול מהחיים של הילדים מתנהל שם. נכשיר את התלמידים באמצעות ארגון ה'ליונס', והם יהפכו להיות 'נאמני גלישה בטוחה'".

הופנברג ציין כי משרד החינוך הנחה את בתי הספר להתייחס לנושא הסכנות מהאינטרנט ומהפייסבוק. "אנחנו מנסים לכוון ילדים ביסודי להיכנס לעולמות תוכן, שבהם יש רשתות חברתיות אבל לא במסגרת הפייסבוק", אמר. "בחלק מבתי הספר קיימים פורומים עצמאיים עם פיקוח של המערכת. בנוסף, יש ניסיונות ליצור מיני רשתות".

קשה להאמין שניתן לגמול ילדים מלהשתמש בפייסבוק.
"צריכים להיות ריאליים ולחנך הילדים איך להתמודד עם הרשת הזאת. מצד שני טוב לתת אלטרנטיבות כדי לאפשר פעילות ברשתות מבוקרות יותר. החשוב ביותר הוא מקומם של ההורים בנושא. צריך להתקין מערכות בקרה בבית, והתפקיד הוא בעיקר של ההורים".

הופנברג אף מעניק המלצות להורים כיצד להתנהג עם ילד, שכל היום גולש בפייסבוק: "יש למקם את המחשב במקום מרכזי בבית. ההורים יכולים לדרוש שגם הם יהיו ברשימת החברים של הילדים, והם צריכים לקיים איתם שיח פתוח בנושא".

לדברי הופנברג, הכוונה היא להרחיב את נושא נאמני הגלישה הבטוחה לכל בתי הספר בעיר.