לאחרונה שובץ דודו פישר לרשימה "מכובדת" של אמנים מוקצים, כאלה שהרבנים קוראים להחרים אותם בגלל שהם מופיעים בפני ציבור מעורב של נשים וגברים יחד. בניגוד לאופיו השקט החליט פישר לצאת למלחמה על כבודו וכבודם של עמיתיו למקצוע, תוך הטחת ביקורת חריפה כלפי הממסד הדתי שהולך ומקצין את עמדותיו.

פישר בן ה־61 החל את דרכו כסולן להקת הרבנות הצבאית, ולאחר מכן כיהן כחזן בבית כנסת ברמת גן. הוא בכלל לא חשב שיפרוץ את חומות העולם הדתי, עד שלפני 25 שנה ניגש לאודישנים למחזמר "עלובי החיים", והשאר היסטוריה. "היום, לפני 25 שנים זה בדיוק התאריך שבו התחלתי להופיע במחזמר", נזכר פישר בערגה. "זה היה קרש הקפיצה עבורי, עד אז אף אחד לא הכיר אותי, ובשיא הצלחתי הופעתי בברודווי".

מאז "עלובי החיים" נסקה הקריירה של פישר, שכיום מתגורר בפתח־תקוה. הוא העלה הצגת יחיד, הופיע עם הפילהרמונית וקולו הייחודי נשא אותו לכל מקום. בשנים האחרונות יכול פישר להתגאות בסדרה של 15 קלטות ילדים – "בגן של דודו" – בהן הוא מגלם גנן בגן ילדים ושר שירים הקשורים לעולם היהדות.

"לשוק הילדים נכנסתי בטעות. זה התחיל בכלל בתור בדיחה", מודה פישר השבוע. "לפני 13 שנים קיבלתי קלטת ממישהי בשם אורית וגנפלד, שביקשה שאשמע אותה כי היא רצתה לעשות משהו לילדים. לקחתי את הקלטת והאזנתי לה והבנתי שהיא גאון. הגדולה שלה היא בכך שידעה לכוון לנישה של הילדים. ההצלחה הגדולה גרמה לנו להמשיך, ועד היום הוצאנו 15 קלטות שמכרו מאות אלפי עותקים. בקרוב נוציא אחת נוספת".

אח יא רב
פישר, למי שמתעניין, עדיין שומר על קול הבס שהביא אותו לתהילה, ומאפשר לו להופיע רבות בישראל ומחוצה לה. במהלך הראיון אנחנו נאלצים לעצור לא פעם בשל מעריצים שניגשים אליו ומביעים את הערכתם ואהבתם לשיריו. פישר מחייך לכולם ועונה בסבלנות על כל שאלה. כשאנחנו ניגשים למכתב הרבנים הוא מרצין.

בתחילת השבוע שעבר פרסמו 24 רבנים, ביניהם פוסקים חרדים חשובים הכוללים את הרבנים יוסף שלום אלישיב, שמואל הלוי וואזנר, ניסים קרליץ וחיים קנייבסקי, פסק הלכה בו הם קוראים להחרים 99 זמרים מישראל ומחו"ל, שכל חטאם הוא הופעה בפני קהל מעורב. בין המוחרמים: אביתר בנאי, ציון גולן, שולי רנד, אריאל זילבר, יעקב שוואקי, דודו פישר, מרדכי בן דוד והזמר האמריקאי מתיסיהו. "שמענו ותחרד נפשנו על הפרצה הנוראה במחננו של'ערבי שירה' ו' קונצרטים' שבהם מופיעים זמרים בפני אנשים ונשים בתערובת ואפילו שלא בתערובת", נכתב בפסק ההלכה. "כבר אסרו כל גדולי ישראל באיסור גמור את ערבי השירה אפילו בנפרד".


פישר. בעוד שבוע יעטפו עם מכתב הרבנים דגים (צילום גיר לרנר)

הרבנים מכנים את הזמרים המופיעים ברשימה "מחטיאי הרבים" וקובעים כי הופעותיהם "אסורות באיסור חמור". עוד הם קובעים: "הזמרים האלה אין להזמינם ולכבדם לשיר בשום אירוע, ואין לפרסם אירוע שהזמרים משתתפים בו, בכדי שלא לחזק ידי עוברי עבירה. האיסור חל הן על המארגנים והן על המשתתפים - גדולים וקטנים, אנשים ונשים, וכל שכן על הזמרים. אין לשיר את שירי הזמרים הללו אפילו בחתונות ובשמחות של מצווה וכיו"ב".

כשפישר נדרש לסוגיה מילותיו עפות על השולחן בשצף קצף. "בשבת, בבית הכנסת, יצא לי להסתכל על הספר 'גנזי המלך' שחולק לציבור המתפללים ביחד עם כל עלוני השבת", הוא מספר. "בספר מופיעים כל מיני החלטות ופסקי הלכה. הבטתי באיסור ובחרם ועל רשימת הרבנים שחתומה ואמרתי לעצמי אלוהים אדירים. איזו בושה! מילא אני, חוטא ופושע שמופיע במחזות זמר, אפילו שאני מדבר בפני קהל בעולם על חשיבות השבת של העם היהודי, אבל זמרים כמו שוואקי ומרדכי בן דוד, זמרים צדיקים שלומדים בישיבות - מה אתם רוצים מהחיים שלהם? למה היה צריך לעשות את זה?".

פישר עוצר, חושב לרגע ואז ממשיך. מבחינתו שרבוב שמו לרשימת המוחרמים מקורו באדם אחד – הרב אמנון יצחק – שחתום גם על מכתבי החרמה קודמים. באחד המקרים, הוא אף "הכשיר" את הזמר החרדי ארז יחיאל בהלקאות סמליות והוציא אותו מרשימת המוקצים. "הוא סטנדאפיסט, לא רב. לאדיר מילר אני לא אקרא רב אז גם לאמנון יצחק אני לא אוסיף את התואר", הוא אומר. "אמנון יצחק, שהתחיל את כל העניין הזה של החרמת זמרים, הוא ממש פושע. כשהוא היה סטנדאפיסט מתחיל הוא השתמש בשירים שלי, כשהיה מספר בסוף ההרצאה איך החילונים יישרפו באור השמש וקורא לכולם להגיע ולשים ציצית וכיפה. הוא שאל אותי פעם אם זה בסדר להשתמש בשירים שלי? הוא שילם לי על זה פעם? זה שמדברים על זה שם אותו על המפה מחדש, הרי הוא נעלם וחיפש איך לחזור, ועכשיו הוא עשה זאת בגדול".

מלבדו חתומים על המכתב 23 רבנים נוספים. חלקם נחשבים למובילים בציבור הדתי-חרדי.
"אתה חושב שהרבנים האלו באמת ידעו על מה הם חותמים? יש סביבם כל כך הרבה עוזרים ש